Szcześliwego Nowego Roku! Wracam do Was po świętach i BJO.

Przyszło mi do głowy, że tak pisałam o tych fazach gry juniorskiej i napisałam taki mini przewodnik dla rodzica, ale tak naprawdę trzeba by trochę napisać o nomenklaturze i przestawić przepisy do gry w squasha w pigułce. Na kartce A4 powinny się zmieścić. Uważam, że skorzystają na tym wszyscy początkujący, czyli można śmiało każdego odesłać do tego artykułu niezależnie czy jest juniorem czy też nie. Jeśli nie wiecie, to pełne przepisy w squasha, które radziłabym przeczytać i czytać raz w miesiącu dla odświeżenia, liczą sobie 21 stron, nie wliczają pierwszej, końcowej i spisu treści.

Przepisy – wersja skrócona

Sprzęt do squasha
Squash to gra pomiędzy dwoma zawodnikami/zawodniczkami na korcie do squasha przy użyciu standardowej rakiety do squasha i piłki zatwierdzonej przez WSF. Juniorzy do lat 19 obowiązkowo noszą okulary ochronne/maskę ochronną. Dorośli też mogą w takich okularach grać bez przeszkód, zwłaszcza jak są początkujący. Ochrona wzroku jest ważna. Buty do squasha są z podeszwą „non-marking”.

Punktowanie
Mecze są rozgrywane w formacie Best of 3 lub Best of 5, opcję wybiera organizator turnieju. Punkt w każdym secie zdobywa się na zasadzie punkt za wymianę (jeśli nie kończy się letem) tzw. PAR do 11 punktów. Jeśli wynik seta jest 10:10 tzw. tie-break, to zawodnik/zawodniczka musi wygrać różnicą 2 punktów tzw. przewagi.

Jak wygrywa się punkty
Punkt może wygrać każdy z zawodników/zawodniczek. Kiedy nie potrafi dobrze zaserwować lub odebrać serwisu zgodnie z przepisami, przeciwnik/przeciwniczka wygrywa punkt. Kiedy odbierający/a serwis wygrywa punkt, to wtedy staje się serwującym.

Serwis

 1. Prawo do serwowania decyduje się przy zakręceniu rakietą.  Serwujący/a kontynuuje
 2. serwowanie do utraty punktu, potem serwis przejmuje przeciwnik/przeciwniczka.
 3. Na początku każdego seta i każdej wymiany, Serwujący ma wybór strony do serwowania (może z lewej lub z prawej strony) a potem już zamienia strony, pod warunkiem, że zdobywa punkty i pozostaje Serwującym/Serwującą. Serwuje się z pola serwisowego.
 4. Piłka musi być zaserwowana bezpośrednio na ścianę przednią pomiędzy linią serwisową a linią autu tak, aby po odbiciu się od ściany przedniej wylądowała na podłodze (chyba, że zostanie odebrana z woleja, to nie)  w tylnej ćwiartce kortu po stronie przeciwnej pola serwisu.
  4. Błąd serwisowy
  4.1 w czasie uderzania piłki Serwujący/Serwująca nie będzie miał/a choć jednej stopy w polu serwisu i nie będzie ona dotykać podłogi kortu i żadna część stopy nie będzie dotykać linii pola serwisowego. Nazywa się to foot-fault, czyli błąd stopy.
  4.2 Po podrzuceniu piłki Serwujący/Serwująca nie trafi w nią rakietą zanim piłka upadnie na podłogę, piłka dotknie ściany lub dotknie czegokolwiek w co jest ubrany Serwujący/Serwująca.
  4.3 Jeśli Serwujący/Serwująca nie uderzy piłki tak, by odbiła się od przeniej ściany pomiędzy liniami serwisu a autu.
  4.4 Pierwsze odbicie piłki po serwisie nie jest w ćwiartce na przeciw  pola serwisu (chyba, że serwis jest odebrany z woleja).
  4.5 Jeśli Serwujący/Serwująca zaserwuje w aut.

Przebieg gry

Po dobrym serwisie zawodnicy/zawodniczki odbijają piłkę na zmianę do momentu gdy któryś z nich jej nie odbije, inaczej mówiąc piłka nie będzie w grze. Jeśli piłka dotknie linii autowej, to jest to aut; jeśli piłka odbije się dwa razy od podłogi, to „not up”; jesli piłka uderzy w blachę lub w podłogę, to jest to „dół”; jeśli piłka nie spadnie za linię serwisową, to jest błąd serwisu.

 

Dobry odbiór

Odbiór jest wtedy dobry, gdy piłka, zanim odbije sie dwa razy od podłogi, jest odbita rakietą odbierającego serwis powyżej blachy bez dotknięcia podłogi ani jakiejkolwiek części ciała lub ubrania odbierającego serwis, pod warunkiem, że piłka nie odbije się dwa razy na rakiecie, nie ma „dołu” ani nie jest w aucie.

Lety

Let, to brak (zdecydowanego) uderzenia. Serwis lub wymiana gdzie jest wywołany „let” się nie liczy i osoba serwująca serwuje piłkę jeszcze raz z tego samego pola.

 1. „Let” może być  dozwolony:
  1.1 Jeśli osoba odbijająca piłkę chce się powtrzymać od uderzenia, aby nie uszkodzić tej drugiej.
  1.2 Jeśli osoba uderzająca, na drodze do odbicia piłki, doświadczyła wystarczającego zaburzenia (np. zderzenie się lub zaczepienie się o przeciwnika/przeciwniczkę), które powstrzymało ją od dojścia do piłki podczas gdy normalnie odbiłaby tę piłkę bez problemu.
 2. „Let” będzie przyznany:
  2.1 Jeśli osoba odbierająca serwis nie jest gotowa do odbioru i nie próbuje go odebrać.
  2.2  Jeśli piłka pęknie podczas gry.
  2.3  Jeśli piłka w grze po drodze do bocznej lub tylnej ściany dotknie osobę odbierającą serwis lub cokolwiek w co jest ona ubrana, jeśli oczekiwano, że bez dotknięcia piłka byłaby odbita i dotarła do przedniej ściany.
  2.4 Jeśli był dobry odbiór serwisu a piłka ląduje poza kortem przy pierwszym odbiciu (np. dotknie krawędzi szklanej ściany, najczęściej znajdzie się poza kortem, ale może też spaść na kort)*.  *Uwaga! W związku z niezrozumieniem tego zapisu chciałabym dodac, ze jest scenariusz bardzo rzadki, przez większość z nas nigdy nie widziany. Interpretacja w nawiasie juz nie obowiązuje! Obowiązuje interpretacja dokładnie tak, jak mówi zapis. (Konsultacja z Roy’em Gingellem w dniu 16/01/2018).

Jak zdobywa się „stroki”, czyli punkty

Stroke jest wtedy, gdy:
1.1 Osoba serwująca nie zaserwuje w prawidłowy sposób.
1.2 Jeśli przeciwnik/przeciwniczka nie odbierze prawidłowo piłki w grze.
1.3 Jeśli piłka w grze dotknie przeciwnika/przeciwniczki lub jego/jej ubrania w drodze do frontowej ściany.
1.4 Jeśli zawodnik/zawodniczka upuści rakietę, zakrzyknie lub w jakikolwiek inny sposób rozproszy uwagę przeciwnika/przeciwniczki a sędzia uważa, że takie wydarzenie spowodowało, że przeciwnik/przeciwniczka nie zagrał/a piłki.
1.5 Jeśli piłka uderzy w sufit i jakikolwiek obiekt poza kortem.

Swoboda gry

Po odbiciu piłki zawodnik/zawodniczka musi dołożyć wszelkich starań, aby zejść przeciwnikowi/przeciwniczce
z drogi, co oznacza:

 1. Zawodnik/zawodniczka musi dołożyć wszelkich starań, aby przeciwnik/przeciwniczka widział/a piłkę wyraźnie i aby była ona widoczna w celu jej poprawnego uderzenia.
 2. Zawodnik/zawodniczka musi dołożyć wszelkich starań, aby nie przeszkadzać przeciwnikowi/przeciwniczce w dotarciu lub zagraniu piłki.
 3. Zawodnik/zawodniczka musi dołożyć wszelkich starań, aby pozwolić przeciwnikowi/przeciwniczce, na ile pozycja przeciwnika/przeciwniczki pozwala, w swobodnym zagraniu piłki w kierunku przedniej ściany lub każdej ze ścian.

Rozgrzewka piłki

Następuje tuż przed rozpoczęciem gry, okres rozgrzewki piłki na korcie nie przekracza 5 minut. Dobra rozgrzewka  ciała następuje poza kortem a te 5 minut na korcie, to poodbijanie piłki w celu 'wyczucia” kortu, sprawdzenia temperatury na korcie, poobserwowanie uderzeń przeciwnika.

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości Makaku oraz Eye Rackets Polska.