VLITE 120 CONTROL
90%Wynik ogólny
MOC91%
MANEWROWALNOŚĆ88%
KONTROLA90%
Ocena czytelników 1 Głosuj
75%

VLITE 120 control

Sprawdziliśmy Vlite 120 control od Eye.

Jest to rakieta, która z Filipem Jarotą zdobyła w tym roku tytuł mistrza Polski.
Sygnowana nazwiskiem Faresa Dessouky, jednego z największych egipskich talentów młodego pokolenia – obecnie wracającego po kontuzji.

Rakieta jest w standardowym malowaniu Eye z przewodnim kolorem zielonym.

Waga podana przez producenta to 120 gram netto (bez malowania, owijki, naciągu). Waga brutto to 153 gramy.

Na pierwszy rzut oka kształtem główki bardzo przypomina Technifibre Carboflex i faktycznie rakiety są niemal identyczne. Nieznacznie różni je balans oraz waga (balans Vlite 36 cm, Carboflex: 35 cm. Waga: Vlite 153g, Carboflex 158g). Podczas gry Eye wydaje się nieco bardziej dynamiczny i manewrowalny, ale Tecnifibre lepiej tłumi drgania.

Eye w całej serii swoich rakiet nie ma plastikowego bumpera na główce rakiety i nie inaczej jest w przypadku Vlite 120 control.

Producent zdecydował się na to rozwiązanie, aby zmniejszyć wagę oraz poprawić właściwosći aerodynamiczne rakiety. Osobiście jestem fanem tego rozwiązania. Według badań Eye, zdjęcie bumpera pozwala na obniżenie wagi rakiety o 16%, przy czym sam bumper/gromet niemal w ogóle nie ma wpływu na ochronę rakiety przed jej złamaniem. Sugerowałbym jednak używanie taśmy ochronnej, która jest znacznie cieńsza od grometu, ale zabezpiecza przed ścieraniem główki rakiety podczas kontaktu ze ścianą, co ostatecznie może doprowadzić do przetarcia naciągu, jeżeli już bardzo popracowaliście Eyem na ścianach.
Kształt rakiety to bardzo popularna ostatnio poszerzona łezka o powierzchni 500 centymetrów kwadrarowych.


Charakterystyka tego kształtu daje rakiecie bardzo dużą dynamikę, przez wydłużenie strun pionowych, jednocześnie szersza powierzchnia u dołu główki daje lepszą kontrolę piłki oraz więcej wybacza, mniej wprawionym graczom, niż klasyczne, agresywne łezki jak chociażby Eye 125 control lub większość rakiet Prince.
Kontrukcja jest bardzo smykła. Sama rama od wewnątrz jest wklęsła dla większej aerodynamiki. Shaft również jest bardzo wąski. Ten element jest mocno zauważalny podczas porównywania nowych kontrukcji rakiet pro, względem starszych i tańszych ram jak chociażby bardzo popularny Wilson Hammer.

Jeżeli porównamy obie rakiety, to zauważymy dużą różnicę w szybkości operowania nią. Nowe rakiety są również bardziej sztywne i szybciej odpowiadają podczas uderzenia. Rama Wilsona wydaje się jakby napompowana, przy bardzo smukłym Eye’u.

Minusem dłuższych strun pionowych są większe drgania rakiety i osoby, które są na ten element wrażliwe, powinny zaopatrzyć się w tłumik drgań lub poszukać rakiety w klasycznym kształcie (tzw jajko) z sercem.

Kort

Bardzo satysfakcjonujące doznania. Rakieta jest bardzo dynamiczna i manewrowalna. Jesteśmy w stanie zagrać precyzyjne drivy, jednocześnie cały czas będąc gotowym na zmianę tempa, przyspieszenie piłki lub jej docięcie i skrócenie.
Waga wydaje się optymalna dla precyzji i siły uderzenia – przynajmniej w przypadku testującego. Bardzo podobny Eye vlite 110 control wydaje się zbyt lekki i nieznacznie „ucieka” podczas uderzeń.

Fabryczny naciąg vlite jest bardzo wytrzymały, ale dość gruby i naciągnęty na 12kg. Po zmianie na cieńszy i lżejsze naciągnięcie (w przypadku testów Eye Xtech 115 green 10,5 kg) rakieta staje się naprawdę dynamiczną bronią. Bardzo duża moc, szybkość główku i fenomenalna kontrola to cechy tej rakiety.

Fabrycznie założono owijkę Eye grip Xsoft. Sama owijka Eye jest bardzo dobra, ale w przypadku tej fabrycznej sugeruję zmianę na nową, bo jest naciągnmięta bardzo cienko na trzonek.


Dla kogo?

Doskonała rakieta dla całego spektrum graczy -zarówno profesjonalistów jak i początkujących. Bardzo dużo kontroli i mocy, a z racji dużej powierzchini główki łatwa w obsłudze i bardzo cierpliwa.

Rakieta sprzedawana jest bez pokrowca z oryginalną owijką Eye oraz naciągnięta fabrycznym naciągiem Eye.

Na rakietę obowiązuje gwarancja Eye4Eye – Jeżeli podczas pierwszego roku użytkowania złamiemy rakietę od połowy główki w dół, w stronę rączki, Eye wymieni rakietę na nową. Gwarancja obowiązuje jedynie w przypadku rakiet naciągniętych fabrycznie, oryginalnym naciągiem.

Rakietą grają Fares Dessouky (PSA) oraz w Polsce, między innymi Filip Jarota (mistrz Polski 2019) oraz Konrad Tyma (#9 PZSQ).

Specyfikacja:

Waga: Lekka (120 gram), faktyczna brutto z naciągiem i owijką (154)
Balans: Even (36 cm)
Wielkość główki: Duża (500 cm kwadratowych)
Układ strun: 14 x 18

Cena katalogowa 659 zł