Tak jak większość osób, pewnie już mniej więcej wiesz jakiej rakiety szukasz. Chcesz zmienić rakietę na lepszą ? może szukasz mocniejszej rakiety, dającej więcej kontroli, komfortu ? lub po trochę z każdego. Bez względu na powód dla jakiego chcesz zmienić rakietę, postaramy się dostarczyć Ci podstaw które pomogą w podjęciu decyzji.

Na rynku mamy bardzo duży wybór rakiet squash, więc wybór nie jest taki łatwy. Jednakże każdą rakietą możemy scharakteryzować w kilku punktach.

 

WAGA

Jest to bardzo ważna cech rakiety. Decyduje o tym jak się czuje rakietę w momencie wykonywania zamachu oraz możliwościach szybkiego manewrowania. Istnieje prosta reguła:
Ciężkie rakiety ? dają mocniejsze uderzenie, są bardziej stabilne oraz mniej drgają ? lepsza kontrola
Lekkie rakiety ? są bardziej manewrowalne, dlatego też gracz może wykonać szybszy zamach lub szybciej zareagować na daną sytuacje na korcie
Wniosek: Ciężka rakieta daje podobną siłę uderzenia co lekka rakieta przy szybkim zamachu? Coś w tym prawdy jest ale nie do końca, jest jeszcze kilka innych czynników o których powiemy za moment.

Kategorie wagowe:
>180g ? rakiety bardzo ciężkie ? niska cena
145 ? 180g ? rakiety ciężkie ? średnia cena
130 ? 145g ? rakiety lekkie ? średnia cena do bardzo drogich
< 130g ? rakiety bardzo lekkie ? średnia cena do bardzo drogich

Rakiety bardzo ciężkie są dla osób które rozpoczynają przygodę ze squashem i nie wiedzą czy będą ją kontynuować, więc wolą nie inwestować w sprzęt. Lub osoby często łamiące rakiety.
Rakiety ciężkie ?jest to odpowiednia kategoria na początek. Zależnie od intensywności uprawiania squasha będziemy nią grać przez pierwsze 1-2 lata.
Rakiety lekkie ? jest to docelowa grupa. Większość graczy klubowych, zaawansowanych i profesjonalistów gra właśnie takimi rakietami.
Rakiety bardzo lekkie ? jest to dość specyficzna grupa i rzadko wybierana przez graczy.

Gracz początkujący:
Polecamy rakiety z przedziału 145-180g ? są przystępne cenowo a ich parametry wystarczą na rozwijanie umiejętności przez co najmniej pierwsze 2 lata gry. Warto również rozważyć przedział 130-145g ? jest to docelowa grupa, więc prędzej lub później pewnie do niej trafisz. Stanowczo jednak odradzamy wybór rakiety dla profesjonalistów, są to rakiety mało dynamiczne ale dające doskonałą kontrole i czucie. Aby wykorzystać możliwości takiej rakiety trzeba mieć wytrenowany, dokładny i szybki zamach (z ang ?swing?) ? gracz początkujący niestety takimi nie dysponuje. Źle dobrana rakieta spowoduje szybką frustrację na korcie i bark postępów w grze.

Gracz zaawansowany:
Jeśli jesteś graczem zaawansowanym to idealnym przedział dla Ciebie to rakiety lekkie i bardzo lekkie. Twoje umiejętności pozwolą wykorzystać ich możliwości i pozwolą na dalsze podnoszenie umiejętności. Lekkie rakiety squashowe pozwalają na prowadzenie szybkiej gry oraz umożliwiają poprawę czasu reakcji.

 

BALANS

Balans to tak zwany środek ciężkości rakiety. Jest on mierzony od rączki i podawany w centymetrach lub opisywany słownie ( balans na główkę, środek, lekka główka). Jest to bardzo ważny parametr decydujący o charakterystyce rakiety. Ma on głownie znaczenie i jest faktycznie wyczuwalny dla rakiet lekkich i bardzo lekkich, przy rakietach ciężkich jest prawie zawsze przesunięty na rączkę (czyli lekka główka) po to aby rakieta sprawiała wrażanie lżejszej.

Kategorie balansu:
< 35.5 cm – balans na rączkę = lekka główka
35.5 ? 36.5 ? środek (z ang ?even?)
> 36.5 ? balans na główkę

Balans decyduje o tym jak się czuje daną rakietę. Dla przykładu jeśli porównamy dwie rakiety o wadze 140g ? pierwsza ma balans 35.5cm (lekka główka) a druga 37cm (ciężka główka), to pierwsza będzie bardziej manewrowalna a druga da mocniejsze uderzenie.
Więc wybierając rakietę musimy oceniać obydwa parametry ? wagę i balans ? dopiero ich kombinacja decyduje o charakterystyce rakiety.

Bardzo ważne: różni producenci dokonują pomiarów rakiet w różnych warunkach ( jedni mierzą je np: bez naciagu lub bez owijki a drudzy nie). Dlatego porównywanie parametrów rakiet różnych producentów między sobą może nie być do końca miarodajne (np rakieta o wadze 140g Dunlopa nie musi wcale ważyć tyle samo co rakieta o wadze 140g marki Prince). Ale gdy porównujemy rakiety jednego producenta między sobą to możemy być pewni że proporcje zostały zachowane

 

WIELKOŚĆ GŁÓWKI

W rakietach squash najczęściej mieści się w przedziale 460 cm2 ? 525 cm2.

Czym większa powierzchnia główki rakiety tym rakieta wygeneruje mocniejsze odbicie (zwiększamy efekt trampoliny) oraz będzie nam łatwiej trafić w piłkę ale niestety pogorszy się kontrola i czucie rakiety.
Odwrotnie jest przy małych główkach ? słabsze odbicie ale uzyskamy większą kontrole i czucie.

Jeśli zaczynasz przygodę ze squash to polecamy rakiety o dużej główce, na ogół początkujący gracze potrzebują mocnych rakiet. Dopiero w momencie gdy wyrobisz sobie odpowiedni zamach (z ang ?swing?) możesz poszukać rakiety z mniejszą główką.

 

SZTYWNOŚĆ RAMY

Parametr ten jest bardzo rzadko podawany przez producentów. Najczęściej droższe modele są bardziej sztywne. Jednak aby to dokładnie sprawdzić należy samemu rakietę przetestować i sprawdzić czy wpada w drgania i czy jest dla Ciebie komfortowa. Większa sztywność oznacza generalnie większą dynamikę i kontrolę, ale mniejszy komfort gry i większe drgania.

 

UKŁAD STRUN

Parametr często pomijany przez wielu graczy, ale gęstość wzoru naciągu squash wpływa na kilka aspektów rakiet oraz ogólną wydajność i czucie. Parametr ten zawsze jest widoczny na ramie rakiety (z ang ?String Pattern?) np: 14 x 18 ? oznacza iż rakieta ma 14 strun pionowych i 18 strun poziomych. Rozróżniamy dwa rodzaje wzorów ? gęsty i rzadki.

Rzadki wzór będzie oddawał większą siłę przy uderzeniu niż wzór gęsty i co za tym idzie wygeneruje znacznie mocniejsze uderzenie. Z drugiej strony rzadki wzór naciągnięty z tą samą siłą nie da tak dobrego czucia piłki jak wzór gęsty (gorsza kontrola). Rzadki wzór umożliwia lepsze podkręcanie piłki (nadawanie jej rotacji), dzieje się tak ponieważ piłka dokładniej odciska się na rzadkim wzorze w momencie uderzenia (bardziej przylega). Ceną za to będzie natomiast wytrzymałość naciągu ? wzór rzadki z powodu dużych odległości pomiędzy kolejnymi strunami będzie bardziej podatny na przesuwanie co może skutkować przetarciem naciągu. Ponadto wzór rzadki zrywa się szybciej ? jest go mniej na rakiecie (jest krótszy niż naciąg na wzorze gęstym) czyli mniejsza długość struny musi wykonać tą samą prace. Skutkuje to jego szybszym zużywaniem a wyniku postępującego zużycia rakieta traci swoje nominalne parametry.

 

MATERIAŁ Z KTÓREGO WYKONANA JEST RAKIETA

Aluminium (Titanium)
Materiał ciężki ale za to tani ? mało podatny na złamania. Wykonane są z niego rakiety najtańsze i przeznaczone dla graczy chcących sprawdzić co to jest squash. Niestety nie nadają sie one do dłuższej gry a już na pewno nie pozwolą na rozwój umiejętności.

Stopy aluminium (Composite/Alloy)
Rakiety wykonane z tego materiału są troszkę lżejsze

Kompozyt grafitowy (Graphite Composite)
Jest to mieszkanka włókna węglowego i grafitu. Pozwala na dalsze obniżenie wagi rakiety ? jest to przedział w którym są dostępne model o wadze od 140 do 180g i przystępnej cenie. Graczom początkującym polecamy wybór rakiety z tej kategorii lub następnej.

Grafit (Graphite)
Jest to materiał wykorzystywany w najbardziej zaawansowanych rakietach i najczęściej rakiety lekkie są wykonane w całości z grafitu (z domieszką odpowiednich uszlachetniaczy). Niestety jest to dość kruchy materiał a rakiety z niego wykonane są bardziej podatne na uszkodzenia. Dzięki zastosowaniu grafitu rakieta uzyskuje odpowiednią sztywność, daje lepszą kontrole i siłę uderzenia. Waga rakiet mieści się w przedziale 110g ? 150g.

Każdy z producentów opracował specjalną odmianę grafitu oraz technologię odlewania rakiet squash:
Dunlop – Aerogel
Head ? Microgel
Wilson – Karophite

Źródło: http://www.squashtime.pl/centrum_wiedzy_squash.php