Dobrze dobrany rodzaj piłeczki do twojego poziomu gry pozwoli na czerpanie maksymalnej przyjemności z toczonych pojedynków na korcie. Aby ułatwić znalezienie odpowiedniej piłki, w dziale „piłki do gry w squash” w naszym sklepie znajduje się filtr „Szybkość”, dzięki któremu możemy wyświetlić piłki tylko z danej kategorii szybkości.

Piłki klasyfikujemy ze względu na szybkość a co za tym idzie wysokość odbicia. Szybkie piłki odbijają się wyżej i przeznaczone są dla graczy początkujących. Z kolei piłki wolne, nisko odbijające się używane są przez graczy zaawansowanych.

Dlaczego?
Wolna piłka obija się bardzo nisko przez co zawodnicy mają dużo mniej czasu na podjęcie decyzji – w związku z tym muszą wykazać się bardzo dużą spławnością fizyczną aby dotrzeć na czas piłki zanim odbije się drugi raz od podłogi (drugie odbicie od podłogi oznacza koniec wymiany).

Szybka piłka obija się wyżej i leci dalej na korcie (dłużej pozostaje w grze, zanim odbije się drugi raz o podłogę). Dzięki temu zawodnik ma więcej czasu na podjęcie decyzji i dotarcie na czas do zagranej piłki.
Dlaczego wybór odpowiedniej piłki jest bardzo ważny?
Odpowiedni wybór pozwoli nam na prowadzenie długich wymian w czasie gry ? dzięki temu będziemy czerpać maksymalną przyjemność z gry w squash. Nie ma nic lepszego w squash niż wymiana 20-30 odbiciowa, maksymalne zmęczenie i niesamowita satysfakcja z tak długiej wymiany.
Aby ten cel osiągnąć, trzeba grać piłką dostosowaną do swoich umiejętności. Oznacza to, że piłka powinna odbijać się na tyle dobrze (szybko i wysoko), abyśmy mogli za nią nadążyć. Przy zbyt wolnej i nierozgrzanej piłce może to być problem ? wymiany będą krótkie, piłka będzie szybko gasła po odbiciu.

Rozgrzana piłka?
Tak, w squash w trakcie gry (w zasadzie piłkę należy rozgrzać przed rozpoczęciem gry) piłka uzyskuje pożądaną temperaturę około 45oC. Dopiero taka temperatura piłki oznacza osiągnięcie przez nią znamionowych parametrów. Zasada jest prosta – czym cieplejsza piłka tym jej odbicie jest wyższe a szybkość większa. Zimną piłką w zasadzie nie da się grać- taka piłka się nie odbija. Rozgrzanie piłki nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy na korcie jest niska temperatura, a my nie jesteśmy w stanie wygenerować odpowiedni silnego uderzenia potrzebnego do rozgrzania piłki. Jeśli piłka w trakcie waszej gry jest zimna lub lekko ciepła, to oznacza iż należy używać piłek szybkich (bez kropki lub z jedną kropką).
Rodzaje piłek i ich przeznaczenie

2 kropki żółte ? piłka wolna – gracz profesjonalny
Przykładem takiej piłki jest Dunlop Pro – najwolniejsza i najmniejsza, przeznaczone dla grających na poziomie minimum zaawansowanym. Tymi piłkami rozgrywane są turnieje, ligi i inne oficjalne wydarzenia. Te piłki są też najpopularniejsze, ale nie oznacza to że grający nimi podjęli dobrą decyzję decydując się na piłkę z 2 kropkami. Sugeruję sięgnięcie po ten typ piłki po minimum 2 latach gry.

1 kropka żółta ? piłka średniej szybkości – gracz zaawansowany
Przykładem takiej piłki jest Dunlop Competition, są to piłeczki odbijające wyżej o 10% niż piłka z 2 kropkami. Piłka tego typu nie musi być tak dobrze rozgrzana jak piłka typu PRO (2 kropki). Przeznaczona dla graczy klubowych i zaawansowanych. Sugeruję sięgnięcie po ten typ piłki po kilku miesiącach od rozpoczęcia gry i pozostanie przy nich na dłużej (minimum 1-2 lat gry)

1 kropka czerwona ? piłka szybka – gracz początkujący
W przypadku firmy Dunlop jest to model Progress. Jest to piłka większa o 6% i odbijająca się o 20% wyżej od modelu z 2 kropkami. Przeznaczona dla początkujących graczy. Odbija się całkiem dobrze bez rozgrzania. Idealna na pierwsze kroki na korcie. Sugeruję stawiać pierwsze kroki na korcie właśnie z taką piłką i używanie jej przez kilka pierwszych miesięcy.

1 kropka niebieska ? piłka bardzo szybka – gracz nowicjusz
Przykład piłki to niebieski model Max Dunlop. Jest to piłka większa o 12% i odbijająca się o 40% wyżej od modelu z 2 kropkami, przeznaczona do nauki, nowicjuszy i dla dzieci . Piłką tą można grać bez jej rozgrzania.

Wnioski:
Na podsumowanie chciał bym przestrzec przed zbyt szybkim sięganiem po model Pro (2 kropki) ? jest to bardzo częsty błąd popełniany przez zaczynających przygodę ze squash. Piłka typu PRO przeznaczona jest dla graczy o bardzo mocnym uderzeniu, piłka ta musi być w ciągłej grze a wymiany bardzo intensywne aby utrzymać pożądaną temperaturę 45oC. Zbyt szybka zmiana na piłkę typu PRO spowoduje wolniejsze postępy w grze a sama gra będzie mniej przyjemna.

Eksperci
SquashTime.pl

Źródło: http://www.squashtime.pl/centrum_wiedzy_squash.php