Tecnifibre Carboflex 125s
jakość wykonaniatrwałośćkontrola
drgania
86%Nasza ocena
Moc86%
Manewrowalność83%
Kontrola96%
Komfort77%
Ocena czytelników 48 Głosów
55%

Dzisiaj przetestujemy ostatnia odsłonę rakiety Tecnifibre Carboflex 125s. Rakietę, która jest wybranką egipskiego numeru 1 światowego rankingu PSA Mohameda Elshorbagy. Wiele razem przeszli i znają się doskonale. Najnowsza 125ka jest częściowo zmieniona wzgledem żółtej poprzedniczki dzieki sugestiom samego Mohameda.

Co zostało zmienione?

Przede wszystkim shaft, który jest węższy, aby uzyskać lepszą manewrowalność oraz szybkość główki. 125ka wygląda jakby zaliczyła kilka sesji cross fitu i zgubiła trochę w talii. Nie tylko poprawiają się nieznacznie osiągi rakiety, ale też dużo lepiej wygląda.

 

 

Mamy również gromet, który można zdjąć z główki rakiety, przy zmianie naciągu. Sam Shorbagy i wielu innych profesjonalistów gra bez grometu, co pozwala obniżyć wagę i balans rakiety, przesuwając go w stronę rączki. Teraz również gracz klubowy ma tę samą możliwość.

Carboflex to przez wielu bardzo ceniona linia od francuskiego producenta sprzetu do squasha i tenisa. Już Carboflex 140, którym grał były mistrz świata Thierry Lincou miał rzeszę swoich wyznawców. Kształt główki się nie zmienił – bo po zmieniać coś co  sprawdza sie w ekstremalnych warunkach i zgarnęło kilkadziesiąt tytułów PSA , w tym mistrzostwo świata.

Carboflex to w squashu taki Volkswagen Golf. Wciąż ten sam, chociaż inny. Jedynie co różni te modele (Golfa i Carboflexa) to design. O ile Golf uchodzi za solidne, ale nudne auto, o tyle Carboflexy zawsze są przepięknie malowane i pod względem estetycznym, aż przyjemnie wziąć tę rakietę do ręki.


Carboflex to rama pośrednia między bardzo wąskimi łezkami oraz tak zwanymi jajkami mającymi szerszą, dużą główkę.

To rozwiązanie zapewnia rakiecie dużą dynamikę, przez wydłużene strun pionowych, zarazem poszerzając pole sweet potu ? powierzchnia czystego uderzenia, dzięki dużej powierzchni główki – 500cm.

Balans to 35 cm, czyli head light (bardziej w stronę rączki).

Konstrukcja grafitowa z domieszką Basaltexu jak w poprzedniej serii, który pochłania większość drgań.

Wygląd
Rakieta prezentuje sie wyśmienicie. Minimalistyczne malowanie w kolorze czarno czerwonym, nadaje jej bardzo dynamiczny charakter. Dodatkowo gromet w kolorze nadwozia ? czarny – i mamy przed sobą rakietę, w której z punktu widzenia estetyki możemy sie zakochać (nie wszystkie partie rakiet mają ów czarny gromet).


Naciągnięta jest rewelacyjnym 305 1.20 Tecnifibre Black, co pozwala cieszyć się grą jednym z najlepszych naciągów na rynku od razu po rozpakowaniu. Owijka Tecnifibre? powiedzmy, że nie jestem jej fanem, zbyt mało ?klejąca?.

Waga: według producenta 125gram.
Oczywiście parametr podany jest jako waga samej ramy. Po wskoczeniu na wage wyskakuje nam 157,46 grama.

Gra

Rakieta prowadzi sie rewelacyjnie. Bardzo szybka główka oraz manewrowalność, pozwala na wyłapanie większości szybkich zagrań przeciwnika jak również samemu szybciej zaatakować, czy zrobić zwód. Nie jest to może najlepsza rakieta, w tym parametrze z segmentu pro (szybsze główki mają chociażby Prince Black, Tecnifibre Dynergy 125 lub Eye Vlite 115 i 125control, ale te rakiety są stworzone do agresywnej gry i ich główki są znacznie mniejsze, ale też trudniejsze w kontroli).

Dynamika również na bardzo wysokim poziomie, aczkolwiek w porównaniu z Carboflexem 140 naciągniętym na 9kg znacznie słabsza. Jednakże przy lekkich rakietach musimy sie spodziewać spadku mocy wzgledem manewrowalności. Szeroka główka dużo wybacza i daje bardzo dobrą kontrolę piłki. Bardzo mocne uderzenia z przodu przy krótszym swingu, doskonała kontrola przy dropach oraz wolejach.
Mimo zapewnień producenta, że basaltex pochłania wszystkie drgania, jednak wibracje dają się wyczuć. Wydaje się, że jest to efektem wydłużenia strun pionowych, ale to już raczej sprawa dla speców laboratoryjnych. W porównanu z jajkami Harrowa i Dunlopa, czy Tecnifibre Suprem – w tych ramach nie czujemy zupełnie drgań. Carboflex może być dla graczy przesiadających się z tych rakiet dużym wyzwaniem. Polecamy założyć tłumik drgań lub po prostu się przyzwyczaić.

Tecnifibre jest znana ze swojej wytrzymałości. O ile niskie wagi rakiet niosą za sobą słabsze kontrukcje z racji mniejszej ilości materiału użytego do ich produkcji, to w przypadku Tecnifibre jakość jest utrzymana na bardzo wysokim poziomie, do czego firma przyzwyczaiła swoich klientów przez lata. Jest bardzo znikoma ilość zgłoszeń reklamcyjnych na ten produkt.

Polecamy

Specyfikacja

Waga: Lekka (125 grams), faktyczna brutto z naciągiem i owijką (157,46)
Balans: Head-Light (35 cm)
Wielkość główki: Duża (500 cm kwadratowych)
Układ strun: 14 x 18
Typ gracza: Stworzona z myślą o profesjonalistach, jednak dzięki swojej ?cierpliwości? pozwoli cieszyć się grą już graczom średniozaawansowanym.

Rakieta pośrednia w swoim charakterze, zarówno dla tych, którzy lubią grę agresywną jak i spokojną rozgrywkę na długich lajnowych wymianach. Aczkolwiek drzemie w niej jakiś diabeł skłaniający do ryzyka 🙂

logo_ST_poziome