Yonex SHB Aerus M2
89%Wynik ogólny
Amortyzacja87%
Stabilizacja90%
Wentylacja86%
Komfort94%
Ocena czytelników 6 Głosów
80%

Oficjalna nazwa butów, według strony producenta to: POWER CUSHION AERUS 2 MENS i jest to obuwie, w domyśle, stworzone na potrzeby badmintona. Dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych, przy czym chyba nikt nie zdecydował się sprowadzić do Polski tej brzydszej (w mojej subiektywnej ocenie), zielonej wersji.

Po wyciągnięciu z pudełka buty jeszcze bardziej wyglądają jakbym kompletował strój na techno-party, ale ostatecznie można się przyzwyczaić do tych pajączków, a nawet je polubić. Za to odcienia żółtego, nie potrafię zaakceptować, więc z utęsknieniem czekam, aż się przybrudzi. Trochę zmartwiła mnie delikatność zewnętrznego materiału, ale zobaczymy na korcie.

Yonex SHB Aerus M2

Yonex SHB Aerus M2

Wykończenie staranne, nic nie sterczy, nic nie odchodzi, żadnych śladów kleju. Niby drobiazgi, ale miło, że producent o nie zadbał.

W środku, też wszystko ładnie wykończone, język obszyty rozciągliwym materiałem korzystnie wpływa na komfort stopy i łatwość wkładania butów.

Yonex Aerus wnętrze buta

Yonex Aerus wnętrze buta

Waga

294 g  – dla rozmiaru 43. To najlżejsze z testowanych przez nas butów do tej pory. Jeden but jest aż o 36 g lżejszy od Babolat Shadow.

Przymiarka

Czas przymierzyć. Zwykle nie jest to dla mnie łatwa sprawa, bo ze względu na szeroką stopę i wysokie podbicie, nazbyt często muszę rezygnować z obuwia, które mi się podoba, ale w żaden sposób nie udaje mi się go dopasować do stopy.

Tym razem bez problemów. Okazuje się, że materiał, z którego wykonane jest obuwie, jest dość elastyczny i udało mi się je szybko dopasować i porządnie zasznurować. Parę kroków, lekka przebieżka i jest naprawdę bardzo komfortowo. Martwi mnie tylko fakt, że tak rozciągliwy materiał może się z czasem „rozczłapać”. Zobaczymy za miesiąc lub dwa.

Kort

Czas na prawdziwe testy w boju, czyli wbiegam od razu na kort, bez wcześniejszego rozchodzenia. Po godzinie jest dobrze. Nic nie uwiera, nic nie obciera. Wiązanie trzyma. Trzeba przyznać, że czuję się w nich bardzo komfortowo i jestem w stanie biegać stosunkowo cicho (punktem odniesienie do wszystkich moich porównań były Asics Gel Blast 6). Szybko zapominam, że mam buty na stopach. Jest naprawdę dobrze, nawet po 3 godzinach dość intensywnego grania.

Buty naprawdę dobrze współpracują ze stopą, sprawnie przenoszą przeciążenia we wszystkich kierunkach. Nie czuć przeciążeń stopy, za to wyczuwa się sprężystość podeszwy nie tylko w pionie, ale również przy zwrotach. Żadnego przegrzewania się stopy, czy konieczności zmiany skarpet.

Zauroczyły mnie te buty. Nigdy do tej pory moje stopy nie czuły się tak dobrze po 3 godzinach na korcie. Co za luksus!

Przyczepność

Producent reklamuje się, że hexagrip daje o 30% lepszą przyczepność, przy redukcji wagi o 20% względem standardowej podeszwy (co to jest standardowa podeszwa?). Na czystym korcie buty faktycznie trzymają dobrze. Nie było żadnych uślizgów, niestety do czasu. Podeszwa na pięcie jest wyprofilowana w ścięcie bez heksagonalnego wzoru tylko karbowane, które niestety nie trzyma się dobrze podłoża. Praktycznie każdy wykrok z próbą oparcia się na pięcie kończy się uślizgiem. Zwykle w czasie gry niezbyt często się takie wykroki zdarzają, tym trudniej pamiętać, żeby ich nie robić. Teraz już wiem, ale zanim do mnie to dotarło, nadwyrężyłem ścięgna i miałem dwutygodniową przerwę od grania.

Trzymanie stopy

Bardzo dobrze, ale uwaga na skarpety jakich się używa. Niektóre materiały mogą źle współpracować z tkaniną, którą są wyściełane buty, zdarzyło mi się to przy skarpetach kompresyjnych, których materiał ściśle przywarł do buta, że stopa ślizgała mi się wewnątrz skarpet. Skarpety sportowe z sieciówek, skarpety tego samego producenta, inne skarpety sportowe nie sprawiały żadnych problemów.

Yonex Aerus M2 pięta

Yonex Aerus M2 pięta

Wentylacja

Buty nie mają typowych otwartych siateczkowych wykończeni, jak chociażby buty do biegania, więc i nie spodziewałem się jakiś cudów związanych w wentylacją, ale przyznaję, że jest bardzo dobrze. Przy odpowiednich skarpetach, nawet po 3 godzinach na korcie, nie czuć dyskomfortu spoconych stóp. Dodatkowe siatki spełniają swoje zadanie bardzo dobrze. Przeziębienie z powodu przeciągu w bucie nam nie grozi, ale tak dobrej wentylacji w butach na kort nie miałem nigdy, choć w testowanych przez kolegów Babolatach jest podobno troszkę lepiej.

Martwi trochę gdzie ten cały pot się podziewa, bo przecież nie wycieka i nie odparowuje w pełni, i tym samym kiedyś zacznie dawać o sobie znać. Chcąc to sprawdzić, zważyłem buty po godzinie grania. Waga butów zwiększyła się o 12 gramów. Na szczęście schną dość szybko (według moich obserwacji nawet do połowy czasu krócej niż Asicsy zostawione na zewnątrz, a o 1/3 czasu krócej  w pomieszczeniach).

Stabilizacja

Rewelacja. Bardzo dobre trzymanie pięty, żadnych nacisków na paluch, a nie odczuwa się żadnych napięć w stopie nawet po długim graniu. Nie było żadnych zastrzeżeń.

Yonex Aerus 2 podeszwa

Yonex Aerus 2 podeszwa

Amortyzacja

Producent chwali się, że powłoka jest tak elastyczna, że jajko spuszczone na nią z wysokości 7 metrów odbije się na 4 bez uszkodzeń. Wyniki naszych testów, możecie zobaczyć na nagranym filmie.

Powyższy film dowodzi dwóch rzeczy: buty do squasha mogą uchronić jajko przed stłuczeniem, trafienie do buta z 2 m wymaga budowy specjalnego rusztowania. Nie należy na jego podstawie wyciągać żadnych różnic pomiędzy markami (porównywane były nowe buty ze zużytym modelem sprzed trzech lat, nie udało się wiernie odtworzyć trafienia).

Wytrzymałość

Już pisałem, że trochę mnie martwi. Pierwsze przetarcie pojawiło się już po drugim meczu. Delikatne powłoki są mało odporne na przetarcia. Zobaczymy jak długo wytrzyma podeszwa i wnętrze buta.

Po dwóch miesiącach przetarcie się powiększyło. Zapewne nie jest to problem, jeśli nie szuracie stopami po parkiecie. Ja mam tendencję do „palenia gumy”:

Kolejny problem pojawił się po kilkunastu godzinach grania. Śródstopie, które tak świetnie dopasowało się do stopy na samym początku, straciło trochę fason (rozczłapało się o kilka milimetrów). Jednak wystarczyło dociągnąć sznurówki i wszystko wróciło do normy. Dalszego rozszerzania się śródstopia na razie nie zauważyłem.

Dla kogo?

Dla osób ceniących komfort, graczy badmintona i miłośników stylu techno. Buty nie są tanie, jak na nasze warunki (cena katalogowa to ok 615 zł), problematyczne też jest to nie trzymanie się pięty podłoża, ale gdy przypomnę sobie jaki dają komfort, to wbrew zdrowemu rozsądkowi biorę je nie tylko na treningi, ale również na kolejne mecze. No i przyzwyczaiłem się nawet do tego zimnego żółtego i buty autentycznie mi się podobają. Im dłużej w nich gram, tym bardziej się do nich przywiązuję. Ach, ten zgubny luksus!

Buty Yonex SHB Aerus M2