Nierzadko jest tak, że dwie osoby mają problem pomieścić się na jednym korcie, a tymczasem, o czym może nie wszyscy wiedzą, jest coś takiego jak squash w deblach. Tak, cztery osoby na jednym korcie w tym samym czasie, jedna piłka, cztery rakiety i wszyscy grają. Niektórzy nawet zawodowo. W debla grano od początków squasha, więc nie jest to pomysł nowy, choć trochę na uboczu.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.sdaprotour.com/photos/

Kort do debla jest szerszy od tego znanego z gry pojedynczej. Rzadko jednak buduje się specjalne korty do gry w parach, znacznie częściej budowane są korty z przesuwnymi ścianami.

Ze względów – chyba dla wszystkich oczywistych – zaleca się grę w okularach.

Jednego seta gra się do 1 5 punktów. Jeśli będzie 14:14 to drużyna odbierająca decyduje, czy set będzie rozgrywany do 15 czy do 17 punktów, ale punkty zdobywa się przy każdej piłce (nie tylko z własnego serwu).

Serwujący w danej parze zagrywa tak długo aż nastąpi utrata punktu. Po zdobyciu punktu, serwuje już druga osoba z pary i tak na zmianę. Zmiana stron serwisowych pozostaje bez zmian, czyli według zasad jak w grze pojedynczej – do utraty punktu serwuje się naprzemiennie to z lewej to z prawej, pierwszy serw można zacząć z dowolnej strony kortu.

Odpowiednikiem PSA, dla gry deblowej jest SDA (The Squash Doubles Association Pro Tour), utworzone w 2012 roku. Zrzesza ono ponad 100 członków z 18 krajów. Mają swój kalendarz turniejowy i jak możecie sami sprawdzić, znacznie niższe nagrody pieniężne niż w grze pojedynczej (która i tak jest daleko za tenisem). Za cały rok 2017, w sumie, do wygrania jest 540 tysięcy dolarów USA. Za turnieje najwyższej rangi można wygrać 50 tysięcy lub 40 tysięcy nagrody + 10 tysięcy na hotel (wszystko do podziału na 2 osoby).

Ranking SDA może wydawać się nieco dziwny, bo nie jest to ranking debli ale każdego z graczy z osobna. Dzieje się tak, ponieważ nie ma obowiązku grania z jednym partnerem przez cały sezon.

Więcej filmów z SDA można pooglądać na oficjalnym kanale Youtube.

Mistrzostwa świata debli (żeńskich, męskich i mieszanych) można śledzić również na stronach WFS World Doubles. W tym roku rozgrywane będą w terminie 1-5 sierpnia w Manchesterze.

Znany wszystkim miłośnikom squasha Paul Coll, w parze z Jolle King zdobyli mistrzostwo świata w deblach mieszanych w 2016 roku:

W mistrzostwach w 2016 roku wystąpiło w sumie 7 krajów. Wśród graczy, oprócz powyżej wymienionej pary, pojawiły się też takie sławy jak:
Miguel Angel Rodriguez (para mieszana),
Ryan CuskellyCameron Pilley (para męska),
Alan Clyne (para męska), który zdobył mistrzostwo ogrywając z partnerem m.in. Palmera,
Dawid Palmer (para męska) i jako para mieszana z Donną Urquhart, która grała również w parze żeńskiej i doszła do finału, przegrywając go z parą z Nowej Zelandii.