Wynik ogólny
83%Wynik ogólny
Moc83%
Manewrowalność81%
Kontrola85%
Ocena czytelników 9 Głosów
89%

Kolejna rakieta Head (testowaliśmy już m.in. nowości na sezon 2017/2018 Touch Speed 120 SB oraz TS 135 SB) to, w założeniu projektantów, coś optymalnego pomiędzy kontrolą a mocą . Rakietę tę prawdopodobnie znacie z relacji turniejów PSA, bo od kwietnia 2016 roku gra nią m.in. Laura Massaro ? zwyciężczyni PSA Dubaj World Series Finals 2016-2017.

Head Graphene XT Xenon 135 to kolejna rakieta wyposażona w system AFP, który pozwala na dobór liczby strun do indywidualnych potrzeb. Tym razem dostaliśmy do testów 2 rakiety, różniące się układem strun i mogliśmy w praktyce sprawdzić jak duża jest ta różnica.

Laura postawiła na większą moc uderzenia, wybierając wersję naciągu 14/16:

Źródło zdjęcia: http://squashmad.com

Układ naciągu 20/16, ze względu na większą liczbę strun pionowych, jest twardszy (więcej strun to więcej energii od piłki, którą mogą wchłonąć, tym samym mniejszy efekt trampoliny i mniejsza moc odbicia) ale za to dostajemy większą kontrolę. Widocznie tryumfatorka z Dubaju 2017 lubi mieć więcej mocy, a przecież i tak ma jedno z najsilniejszych kobiecych uderzeń.

Wygląd

Czarno-czerwona kolorystyka ramy to zawsze dobry pomysł, trochę elegancji, trochę agresywności, do tego pasuje do wielu kombinacji kolorystycznych i można sobie dobrać fajne fatałaszki (tylko sobie żartuję, to nadal artykuł o squashu).

Czy to firmowy naciąg, czy dowolny inny w typowych kolorach (błękitnego nie uznaję za typowy) nie będzie specjalnie psuł stylistyki tej rakiety. Okrągła główka, zgrabne jarzmo to chyba wszystkie elementy, które będą miłe dla oko miłośników takich konstrukcji.

Jedynie częściowo przezroczysty zderzak (bumper), z jakiegoś ordynarnego plastiku trochę psuje estetykę rakiety. Do tego jest dość szeroki (dodatkowe 2 mm dalej od ściany), ale za to powinien dobrze chronić ramę przed obdarciami i odsuwać w czasie, moment złamania ramy.

Waga i balans

Sama rama waży 135 gramów, po dodaniu naciągu, owijki i grometu nasza waga pokazała 158 gramów dla obu rakiet. Jeśli do tego dodać balans przesunięty w stronę główki rakiety (Head Heavy, zmierzony na modelach testowych to 38 cm), otrzymujemy wrażenie trzymania w dłoni całkiem przyzwoitej cegły.

Naciąg

Do tej rakiety firma Head proponuje ich firmowy naciąg Evolution Pro.

Naciąg ? więcej strun, większa kontrola, mniej mocy.

Jest to pierwszy model Heada z systemem AFP, który dostaliśmy w obu wersjach naciągu. Faktycznie jest wyczuwalna różnica. Nasze testy pokazały, że mniej strun to jakieś 2-3 procent więcej siły uderzenia, za to trochę traci się na precyzji, choć tę wartość zawsze trudniej ocenić. Moim subiektywnym okiem, strata precyzji nie jest kompensowana przez moc (procentowo tracimy więcej precyzji, niż zyskujemy mocy).

Na korcie?

?nie umiałem się nadziwić, że Laura mając tak szeroki wybór rakiet zdecydowała się na właśnie ten model. Cały czas jeszcze mam w pamięci rewelacyjną ramę Xenon 135 SB i nie umiem się oprzeć porównywaniu kolejnych modeli Heada z tą właśnie rakietą.

XT Xenon 135 jest przyzwoita. Zaprojektowana jako rakieta optymalna, jest dokładnie taką: optymalną rakietą dla niezdecydowanych.

Gdyby zaczynać testy, czy granie od tej rakiety, to pewnie wypadła by całkiem przyzwoicie. Moc i manewrowalność na przyzwoitym poziomie, choć bez efektu WOW!. Prędkość główki raczej typowa dla tego segmentu rakiet i niczym nie wyróżnia się w tłumie. Całkiem przyzwoity naciąg raczej nie zmusza do jego natychmiastowej wymiany, jeśli ktoś nie jest doświadczonym graczem z własnymi przyzwyczajeniami.

Pomimo stosunkowo małej powierzchni naciągu, dostajemy rakietę z całkiem sporym obszarem poprawnego odbicia piłki (tzw. sweet spot).

Specyfikacja

Waga: lekka rama 135 g, waga rakiety testowej z naciągiem i owijką to 158 g.

Główka: mała 460 cm?

Balans: na główkę (Head heavy, 38 cm zmierzony na rakiecie testowej)

Pokrowiec: pełny, czarny

Owijka: Hydrosorb Pro

Naciąg: Evolution Pro

Cena katalogowa: 580 zł (ale do kupienia taniej, bo jest już 2 rok w sprzedaży)

Rekomendacja

Jest to idealna rakieta dla początkujących graczy, których głównym kryterium wyboru jest kolorystyka i model wyjściowy do późniejszych bardziej ukierunkowanych wyborów. Zmiany w układzie naciągu pozwolą zapoznać się z różnicami charakterystyki rakiet i wybrać model optymalny do indywidualnego stylu grania. Doświadczeni gracze, wolę ten model ramy od innych proponowanych przez Head ze względu na jego wytrzymałość i wszechstronność.

logo_ST_poziome