Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wielką rolę odgrywa szklany kort w popularyzacji squasha?
Nie chciałam nic pisać o „szklance” (popularna nazwa wśród squashystów i squashystek), dopóki nie zobaczyłam zdjęć kortu z wieloma uśmiechniętymi dziećmi w środku.
Squash Zone Tour 2018 właśnie się rozpoczął w Polsce. Jest to seria imprez squashowych odbywających się w różnych miastach Polski, gdzie szklany kort jest wzniesiony w najpopularniejszych (jeśli się da) centrach handlowych.

Squash Zone Tour 2018 zaczął się w Gdańsku i tam odbyły się mecze towarzyskie pomiędzy polskimi i norweskimi zawodnikami. Wygrała Polska 2:1. Jednak przed zawodami kort był wykorzystany jako magnes przyciągający młodych do squasha. Kto mógłby się oprzeć wejściu na szklany kort? Myślę, że nikt by nie mógł i nikt by nie chciał się opierać.

 

Dobrze pamiętam, kiedy zobaczyłam szklany kort na żywo. Zawsze wyglądał dość imponująco na PSA Squash TV, ale ujrzenie go na żywo, to było dla mnie ogromne przeżycie a ja nawet nie gram w squasha.

Wygląda na to, że szklany kort ma jakieś pole magnetyczne, bo gdy ludzie go widzą, to natychmiast kierują się w tamtą stronę.
Poszłam go dotknąć w Manchesterze 2013, ponieważ z pewnością uległam jego magii.  Dorośli go uwielbiają, więc nie dziwię się, że dzieci uwielbiają szklankę jeszcze bardziej.

 

Widziałam dzieci bawiące się na tym korcie, kiedy tylko mogły (zawsze mają zadziwiająco dużo siły i energii, żeby biegać po korcie). Musiało to być dla nich niewiarygodne uczucie,  że mogły  znaleźć się na arenie, na której zawodowcy walczą o awans do finałów turniejów PSA. Bycie fizycznie na korcie pomaga dzieciom marzyć, że zagrają w takich turniejach w przyszłości. Mogą czuć się gwiazdami tylko dlatego, że mogą spędzić trochę czasu na szklanym korcie.

Grając na tradycyjnych kortach w klubie, jesteśmy tymi niewidzialnymy graczami dla szerszej społeczności. Czasami ludzie nawet nie wiedzą, czym jest squash (ile razy musieliście tłumaczyć czym jest squash i mówiliście o nim t „to taki tenis w pokoju”?) .

Jednakże, gdy jesteśmy na szklanym korcie, jesteśmy bardzo widoczni i jeśli jest on w miejscu, do którego przychodzi wielu ludzi, słowo „squash” jest wprowadzane bez wysiłku do ich słownictwa i do ich umysłów.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, owo ludzie widzieli niestandardowy szklany sześcian i choć jest to sześcian, to jest on jak rzadki gatunek fauny lub flory, który można zobaczyć tylko w zoo lub w specjalnych okolicznościach.

Ponad 200 dzieci w Gdańsku miało okazję poczuć się wyjątkowo, spróbować squasha, być na szklanym korcie i jestem pewna, że było to dla nich niezapomniane przeżycie.

Mam nadzieję, że potem wygooglały „squash” lub, jeszcze lepiej, sprawdziły na youtube słowo „squash” i mogły zobaczyć fantastyczne starcia zawodników i zawodniczek PSA, które zawładną ich wyobraźnią. Zwycięskie uderzenia, niesamowite wymiany i „dive’y”, aby utrzymać piłkę w grze.

Może to być pierwszy krok do wyboru squasha jako sportu i bez względu na to, czy będą realizować swoje marzenia, aby stać się zawodowymi graczami w squasha, czy tylko graczami klubowymi, to nie ma znaczenia. Liczy się to, że zostaną „zarażeni” squashem na całe życie.

Wejście na szklany kort mistrzowski w Manchesterze w 2017 roku było dla mnie naprawdę niesamowitym doświadczeniem.

Chciałabym, aby promotorzy squasha bardziej wykorzystywali szklankę przed turniejem, by przyciągnąć dzieci i dorosłych do squasha. W Polsce jest to dość powszechnie stosowany zabieg, ale niekoniecznie na świecie. Przekonałam się o tym jak napisałam artykuł o szklance  do Squashmada i miałam potem kilka wiadomości w skrzynce. Dorośli również nie odmówią wejścia na kort. Doświadczenie bycia wewnątrz szklanej areny jest wyjątkowe.

Zdjecia: Squash Zone Events

i archiwum własne