Dlaczego granie zawsze Let zamiast Stroke to bardzo zły pomysł? Nie daj się wrobić w „przyjacielskie rozgrywki” bez „strołków” – to nie jest squash.

O przeszkadzaniu i orzekaniu Let lub Stroke mówi głównie punkt 8 Zasad gry pojedynczej w squasha. Określenie „Stroke” pojawia się w nich aż 19 razy, więc choćby dlatego nie można z nich zrezygnować i udawać, że gra którą toczymy to nadal squash.

O zasadach orzekania Let lub Stroke będzie jeszcze osobny artykuł w ramach serii o przepisach gry, więc dzisiaj zacytuję tylko jeden podpunkt, który jest prawie kwintesencją orzekania Stroke:

8.6.5. przeciwnik nie dołożył wszelkich starań w celu uniknięcia przeszkadzania, a zawodnik mógłby wykonać poprawne uderzenie, przyznany zostaje Stroke dla uderzającego;

Stroke przyznaje się też w innych przypadkach (uderzenie przeciwnika piłką lub Conduct Stroke, ale o tym innym razem).

Wracając do pierwszego pytania z tego artykułu: Stroke jest elementem gry i jej strategii. Gdy przeciwnik zostaje przez nas zapędzony w kozi róg, włożyliśmy w to sporo energii, a on ledwo zipiąc uderza piłkę wprost na siebie, ledwie jej unika, a my nie możemy poprawnie jej zagrać, nie narażając go na uraz (uderzenie piłką lub rakietą), nie można zrezygnować z punktu, bo ktoś wymyślił sobie, że to „gra przyjacielska” i gramy zawsze Let. No chyba, że świadomie rezygnujecie z gry w squash i gracie w tę inną grę. Po to przegoniliśmy przeciwnika, żeby popełnił błąd i żebyśmy zyskali punkt, nie po to, żeby zaczynać wszystko od nowa.

Stroke powinno się grać we wszystkich grach, czy to pojedynek towarzyski z kolegą, czy turniej dowolnego rodzaju lub mecz ligowy. Oczywiście, że będą dyskusje, oczywiście, że nie zawsze będziecie zgodni czy powinien być Stroke czy Let, ale im lepiej znacie przepisy tym mniej takich sytuacji będzie. Nawet w meczach PSA zawodnicy nie zgadzają się z decyzją sędziego, którzy też czasem się mylą, do dyspozycji są wideo powtórki i dodatkowy sędzia, które nie zawsze dają oczywiste rozwiązanie, więc tym bardziej kontrowersje pojawią się w meczach bez sędziego, ale tylko dzięki dyskusji można się porozumieć, a lepiej próbować zrozumieć co się stało na korcie, niż w ogóle zrezygnować ze Stroke.

Czytajcie przepisy i uczcie się wykorzystywać Stroke, bo to jeden z elementów tej gry.

Następna porada:

Szybka porada – trzymaj stopę

Poprzednia porada:

Szybkie porady – patrz na piłkę! Hmm, ale jak?