O taktyce nigdy dość, więc dzisiaj artykuł o 10 prostych założeniach taktycznych, które, jeśli się o nich pamięta, mogą znacząco poprawić jakość naszej gry.

Artykuł stanowi nijako rozwinięcie swojego poprzednika sprzed 3 lat, stanowi wersję dla trochę bardziej zaawansowanych graczy, którzy podstawy mają już we krwi, a chcą bardziej świadomie budować swoją strategię.

1. Długość zagrania

Zgrywaj piłki na tyle długie, żeby przeciwnik musiał cofnąć się w tył kortu i nie miał okazji do zaatakowania (więcej można doczytać w artykule o strategii). Długie zagranie przy ścianie bocznej, to podstawa, którą każdy zawodnik squasha powinien mieć opanowaną i wytrenowaną, co powoduje, że jest mniejsze ryzyko popełnienia błędu i przejścia do defensywy.

2. Szerokość zagrania

Graj piłkę tak szeroko (dotyczy crossów), żeby minęła przeciwnika, zmuszając go do zmiany pozycji lub zagrania zza siebie. Dzięki temu jego zagrania będą wymuszone, słabe i jest duże ryzyko że popełni błąd.

Szerokie zagrania należy dopasować do możliwości przeciwnika. Perfekcyjne sztukę tę opanował Ali Farag, który grając z Simonem Rosnerem, gra crossy tak szeroko i wysoko, że Niemiec nie jest wstanie ich przechwycić, pomimo swojego wzrostu i rozpiętości ramion.

3. Zagarnij „T”

Wracaj to „T” natychmiast, powinieneś dotrzeć do niego zanim przeciwnik zdąży odbić piłkę. (Więcej o roli punktu „T” w grze możesz przeczytać w poświęconym mu artykule).

4. Zmieniaj tempo gry

Wykorzystuj słabsze zagrania (np. loby lub podobne wysokie zagrania) do tego by wrócić do „T”, odzyskać kontrolę. Zmieniaj tempo odbić, żeby wytrącić przeciwnika z rytmu.

5. Wykorzystuj woleje

Twórz presję zmuszając przeciwnika do szybkich, nieprzygotowanych odbić, zwiększając szansę na błąd z jego strony. Zagrywaj z woleja również, gdy chcesz odzyskać kontrolę nad środkiem kortu (pamiętaj przy tym o odpowiedniej długości i szerokości zagrania).

6. Wykorzystuj pozycję przeciwnika

Swoimi zagraniami zmuszaj przeciwnika do biegania. Graj w tę część kortu gdzie go nie ma, gdzie będzie mu najtrudniej dobiec. Zmęczony przeciwnik będzie częściej popełniał błędy, a biegając po korcie lub zagrywając z niewygodnych pozycji będzie miał mniej okazji do ataku.

7. Atakuj

Szukaj okazji do ataku. Atakuj gdy przeciwnik jest źle ustawiony lub otrzymałeś łatwą piłkę.

Żeby wypracować okazję to ataku, skorzystaj z porad zawartych w pozostałych punktach.

8. Zaskakuj

Wykorzystaj sztukę zwodzenia i umiejętność przewidywania złapania przeciwnika w pułapkę. Ustal jakiś wzorzec (np. rytm odbić), by go niespodziewanie zmienić, co powinno zaskoczyć przeciwnika i dać Ci przewagę (np. po 3 line’ach zagraj cross lub drop, zrób tak 3-4 razy, by potem zmienić odbicie już po pierwszym).

9. Wymiany

Squash to gra oparta na wymianach. Naprzemiennie odbijamy piłkę. Zatem skup się na tym żeby grać te wymiany i czekaj na błąd przeciwnika, który da Ci okazję do ataku. Nie atakuj natychmiast z każdej pozycji, atakuj gdy jest to dla Ciebie najlepsze, jak to opisałem w poprzednich punktach. Gdy nie masz dobrej okazji do ataku, zagraj poprawną piłkę, która nie da przeciwnikowi okazji do ataku, ale czasem zaskocz i zrób coś nieoczekiwanego. Tylko pamiętaj by zaskoczyć przeciwnika, nie siebie żałosną utratą punktu.

10. Adaptuj strategię

Wykorzystaj powyższe propozycje do przygotowania się do meczu i w jego trakcie. Wypracuj sobie taki nawyk, by przed każdym meczem przeanalizować siebie i przeciwnika pod każdym z tych 10 punktów, zobaczyć co jest jego słabością, co jest Twoją przewagą i opracuj strategię, która wykorzysta słabości przeciwnika, a Tobie da przewagę.

W trakcie gry, staraj się na bieżąco lub przynajmniej w czasie przerw, analizować zmiany zachodzące na korcie, czyli to jak zmienia się Twoja gra, jak przeciwnik reaguje na Twoją strategię i na tej podstawie zmieniaj swoją taktykę tak. Zmęczenie, zmiany strategii po obu stronach, powodują że w czasie gry mogą się zmieniać silne i słabe punkty u przeciwnika i u Ciebie, więc musisz je dostrzegać i na bieżąco na nie reagować.

Graj świadomie i konsekwentnie, a zobaczysz jak ogromną przewagę zyskasz.