Wynik ogólny
90%Wynik ogólny
Moc85%
Precyzja95%
Ocena czytelników 6 Głosów
85%

W końcu się zebrałem i zmierzyłem się z bodajże drugim najpopularniejszym naciągiem do rakiet do squasha. Nie jest łatwo oceniać produkt, o którym większość doświadczonych graczy ma już własne wyrobione zdanie, ale ktoś musiał podjąć się tego zadania.

Firma Ashaway z USA, to światowy potentat znany głównie w trzech branżach: chirurgii (producent nici), sportach rakietowych (producent naciągów) i tekstylnej (producent nici i włókien). Nie sugerujcie się jednak producentem i nie próbujcie się łatać naciągiem 😉

Sam naciąg to splot różnych włókien, co producent znacząco podkreślił, barwiąc niektóre z nich na różne kolory. Ta różnorodność włókien ma zoptymalizować balans pomiędzy szorstkością naciągu a jego rozciągliwością i wytrzymałością.

Ponieważ potrzebuję trochę więcej kontroli (tak rozwijam się, jako zawodnik), zwiększyłem siłę, z jaką Patrik Pelech, naciągnął rakietę o 0,5 kg i  naciąg Ashaway Supernick XL Micro został naciągnięty z siłą 10,o kg.

Wygląd

Ashaway Supernick Micro

Naciąg Ashaway Supernick XL Micro jest tak charakterystyczny, że trudno go pomylić z jakimkolwiek innym. Rdzeń jest w kolorze żółtym, opleciony włóknami czerwonym i zielonym (lub niebieskim, trudno ostatecznie określić, choć dla mnie to jest kolor zielony, niektórzy upierają się, że to jednak niebieski).

Jeśli ktoś by mnie o zdanie pytał, na szczęście rzadko to robią, to szczerze musiał bym przyznać, że ta kolorystyka, nie komponuje się za dobrze z żadną rakietą. Z drugiej strony, jest tak charakterystyczna, że nie razi oczu na żadnej rakiecie.

Moc

Moja rakieta straciła trochę mocy, ale jest to raczej wynikiem zwiększenia siły naciągu. Różnica jest odczuwalna, choć szczerze przyznaję, że nie wiem ile w tym zasługi samego naciągu. To nie pierwszy raz, gdy mam na rakiecie Ashaway Supernick XL Micro i nigdy nie odczuwałem przy tych naciągach braku mocy (teraz też go nie odczuwam), po prostu w teście porównawczym widzę, że mam jej odrobinę mniej niż na rakiecie słabiej naciągniętej.

Precyzja

Ten naciąg zakłada się, żeby zyskać na precyzji. Większa twardość wynikająca z większej siły, z jaką został naciągnięty i chropowatość linki są znacząco odczuwalne w czasie gry.

Supernick miałem wcześniej naciągnięty na różnych ramach, z różną siłą i zawsze dawał on więcej precyzji niż naciąg firmowy, co do tego nie ma wątpliwości.

ASHAWAY

Na korcie

Od razu złapałem rytm gry. Co prawda co jakiś czas go gubiłem, bo naciąg się dopasowywał, ale trwało to naprawdę krótko, może z kilkanaście minut. Być może jest tak, że rakiety silniej naciągnięte, szybciej się „docierają”, teraz trudno mi to jednoznacznie ocenić, bo nie miałem z czym porównać mojej subiektywnej obserwacji, a może to zaleta tego naciągu. Nie sposób jednoznacznie ocenić.

Naciąg Ashaway Supernick XL Micro często wybierają zawodnicy, którzy lubią podkręcać piłkę. Dzięki swojej chropowatości, jest do tego idealny. Ja nie jestem w tym dobry (jeszcze), ale też lubię poczuć ten moment, gdy przy dobrze wymierzonym skrócie, świadomie nadaje się piłce dodatkową rotację. Inna zaleta szorstkości Ashawayea to lepsze czucie piłki przy skrótach, gdy się ją podetnie. Gdy robi się to nieświadomie, łatwiej wyczuć te uderzenia gdy popełnia się błąd, gdy robi się to świadomie, łatwiej takie piłki kierować w zamierzone miejsce na korcie.

Jak już pisałem, nie czułem utraty mocy. Po chwili grania, w ogóle nie czułem, że mam jej mniej. Za to wyraźnie czułem lepszą kontrolę na piłką. No i co ważne, nie pojawiły się żadne drgania.

Z doświadczenia wiem, że ten naciąg jest wytrzymały. Co oznacza, że nie tylko nie przeciera się szybko, ale również, że dość długo utrzymuje swoje parametry. Niestety gdy zaczyna tracić swoje właściwości, robi to stopniowo, tak że bardzo trudno wyczuć moment, gdy już powinniśmy go wymienić, jeśli gramy cały czas jedną rakietą i nie mamy punktu odniesienia.

Specyfikacja

Kolor: żółty plus 2 kolorowe oploty (czerwony i zielony)

Grubość: 1,15 mm

Długość: 9,5 m (wersja cięta)

Cena katalogowa (10 m): 52 zł (do dostania w cenie poniżej 36 zł)

Rekomendacja

Jest to produkt dla graczy, którzy potrzebują sprawdzonego, chropowatego naciągu, który wytrzyma nieco dłużej, chętnie jest wybierany przez zaawansowanych zawodników. Dla początkujących graczy, to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli im poznać różnicę pomiędzy naciągiem firmowym i czymś znacznie lepszym.