Szanowni Czytelnicy,

Tak, przypomnę i ja – wakacje wreszcie zakończone – możemy wrócić do squashowego szaleństwa.

Jako, że część czytelników jest jeszcze po urlopach: rozmarzona, rozleniwiona i być może zapuszczona. Podrzucamy krótkie remedium na braki kondycyjno/techniczne w postaci kieszonkowego poradnika – nazwijmy go nawet bestiariuszem – z opisem i poradami taktycznymi, dotyczącymi kilku podstawowych typów graczy oraz schematów jakie pozwolą

rozprawić sie z nimi siłą intelektu, z lekką domieszką kondycji, umiejętności rakietowych iwytrzymałości.

Pogrzebałem trochę w sieci, pamiętając, że w odległej przeszłości wpadłem na taki krótki i zwięzły zbiór porad, który bardzo przyjemnie pozwala nakreślić podstawowe założenia taktyczne gry. Nie znalazłem wspomnianego materiału, ale w kilku innych miejscach udało się odkryć treści traktujące o powyższym. Wyniki poszukiwań przedstawiam poniżej.

Zasada jest prosta. Dzielimy graczy na sześć grup, według wiodącego stylu gry jaki preferują.

1. Przedstawiamy opis stylu.

2. Poradę – jak najefektywniej prowadzić grę,

3. Przestrogę – czego unikać.

Reszta w waszych rękach, nogach i umysłach.

Rodzaj przeciwnika:

HARD HITTER
1. Styl i cechy gry

– agresywny – mocno uderza niemal każdą piłkę, zaczynając od serwisu i returnu, a na boastach kończąc. Będzie dążył do zdominowania T. Zmusza do biegania, wytrąca z balansu, szybki z przodu.

2. Graj

Wysokie piłki, serwuj lobem, , przyspieszaj grę wolejem. dominuj, zmieniaj tempo, żeby nie mógł złapać rytmu. Stosuj boasty, żeby otwierać grę z przodu kortu. Cierpliwie czekaj, aż przeciwnik się wystrzela i zacznie popełniać błędy – mocne uderzenia zabierają dużo energii, co z biegiem czasu będzie owocowało brakiem odpowiedniego tempa i pozycji na korcie >> co z kolei da ci dużo łatwych piłek „do skończenia” w środku pola.

Przetrzymuj wymiany, korzystaj z przewidywalności Hard Hittera – zazwyczaj uderza mocno, nisko na froncie i płasko.

 

3. Unikaj

Dropów, jeżeli przeciwnik nie jest z tyłu kortu po słabym zagraniu. Nie ryzykuj, nie pokazuj frustracji – jeżeli widzi przewagę czuje sie pewniej.

 

DROP – LOBBER (SHOTMAKER)

1. Styl gry
Znakomite czucie rakiety, dobry taktyk. Będzie starał się korzystać ze wszystkich rogów, żebyś biegał z kąta w kąt.

Wolne tempo, cierpliwość, doskonała kontrola piłki i selekcja zagrań, którymi będzie próbował zepchnąć cię na dno rozpaczy, wysysając siły spokojnym przerzucaniem piłki na skrajne bieguny. Czeka na błedy z przodu, które bezlitośnie wykorzystuje lub ponownie wysyła cię w podróż.

3. Graj

Pilnuj przodu kortu spodziewając się dropa, odpowiedz counter dropem, obserwuj główkę rakiety (dużo czaruje). Serwis – koniecznie piłka na boczną ścianę. I jeszcze raz, używaj ścian – ciasne drivy wybiją go z jego gry, narzuć wysokie tempo ze środka kortu.
Zazwyczaj nie jest tytanem kondycyjnym (jeżeli zmusisz go do biegania, a nie on ciebie). nie lubi szybkiego tempa – trudniej zagrać precyzyjne loby i dropy

4. Unikaj

Dropów ze słabej pozycji – będziesz pod większą presją. Nie okazuj frustracji – jeżeli stajesz się wściekły on gra coraz pewniej. Nie kopiuj jego gry – łatwo o błąd

 

RUNNER
1. Styl gry

Bardzo szybki na całym korcie – doskonała kondycja i zwinność. Zamęcza przeciwnika,  aż do popełnienia błędu. Prostą, ale ciągnącą się w nieskończoność grą zachęca do prób szukania łatwych winnerów – co przy zmęczeniu kończy się zazwyczaj autem. Przyzwyczajony do rozgrywania długich meczy.

2. Graj

Bądź cierpliwy, pracuj nad każdym punktemt, nie licz na łatwe nicki. Graj co najmniej 4 długie piłki w wymianie w tył kortu.

Szukaj woleja i zwodów – wybij go z rytmu i tempa – graj dużo dropów i boastów, zmniejsz kąty żeby trzymać piłkę ciaśniej przy ścianach. Wytrącaj biegacza z balansu – zmieniaj kierunek wymiany stosując wolej dropy lub wolej crossy podczas woleja.

3. Unikaj
Ryzyka – próbując złapać nicki – niech biega. Jeżeli w początkowej fazie gry, Runner obroni wszystkie twoje najlepsze uderzenia, zniechęcisz się i stracisz pewność siebie.

Zminimalizuj liczbę zagrań, w których nie czujesz się najmocniejszy. Prowadź spokojną grę z częstymi zmianami pozycji. Jeszcze raz -pozwól mu się wybiegać, a później punkty zaczną pojawiać się same, z każdą kolejną kroplą potu i przebiegniętym metrem.

 

COUNTER PUNCHER – kontrujący (podobny styl do Runnera)

  1. Styl gry

Szybki i zwinny na całym korcie, lubi grę na środku, poluje na słabe returny z przodu kortu, zmienia defensywną pozycje w atakującą.

2. Graj

Dużo dropów i lobów. Miksuj warianty zagrań kiedy jesteś z przodu kortu. Bądź blisko przeciwnika, żeby wywierać presję. Trzymaj piłki ciasno przy ścianie.

Wolej – dużo skrótów i crossów, żeby go „rozhuśtać” i wypchnąć z T. Narzuć swoje tempo gry.

3. Unikaj

Wciąż tych samych serwisów (szczególnie mocnych). Nie próbuj za wcześnie skończyć wymiany ryzykownymi zagraniami. Nie daj się wciągnąć w jego grę, nie kopiuj – to on ma pracować we wszystkich narożnikach.

ATTACKER

1. Styl
Agresywny, szybki, dobrze wyszkolony. Analizuje twoje słabe punkty i wykorzystuje odpowiedni arsenał ofensywnych zagrań. Wolej to jego żywioł, dużo kończących piłek z przedniej części kortu. Szuka woleja… zawsze – nawet przy serwisie, lubi cross woley nicki.

2. Graj
Serwis od bocznej ściany. Stój wysoko na T i staraj się zmniejszyć presję. Graj proste dropy przy ścianie – jeżeli to możliwe. Graj returny ciasno przy ścianie i nisko z krótkiego swingu. Zmniejszaj tempo. Lepiej niech gra z tyłu kortu. Doprowadź do tego, żeby próbował grać słabe winnery zza twoich pleców – to nie jego strefa, on rządzi z przodu i z powietrza.

3. Unikaj
Zamknięcia z tyłu kortu. Uderzania mocnych, płaskich crossów podczas returnu. Nie pozwól mu zdominować T. Unikaj grania słabych piłek na środek kortu.

 

COMPLETE PLAYER

1. Styl
Najtrudniejszy rodzaj gracza: wytrzymały, szybki, świetny technicznie, doskonały w ataku, bardzo elastyczny w prowadzeniu gry. Kreuje grę perfekcyjnymi długościami piłek, bardzo dokładny i stabilny taktycznie.

2. Graj
Hmmmm, może być ciężko, ale… każdy gracz ma jakiś słabszy punkt – pozycja, tempo, strona kortu, technika.

Znajdź to i ustal w głowie plan gry. Wykorzystaj swoje mocne strony przeciwko jego słabym. Obserwuj uważnie, utrzymuj uderzenia ciasno przy ścianach i z odpowiednią długością.

Zmieniaj tempo, atakuj bez kompleksów, prowadź swoją grę i nie daj się zdominować.

3. Unikaj
Biernej gry. Nie próbuj szybko kończyć, nie pokazuj frustracji – pracuj.

 

Pięć kluczy do zwycięstwa:
Przygotowanie
Time menagment
Plan gry
Dyscyplina (taktyczna)
Ocena