Sprawdź, co wiesz o squashu lub dowiedz się czegoś nowego.

Zapewne, jako czytelnik bloga o squashu, wiesz o tej grze co nieco, ale ile tak naprawdę wiesz o squashu?

Czy squash pochodzi od tenisa?

Nie. Choć do obu gier używa się rakiet i piłki, od zawsze były one znacząco różne, do tego kort do squasha jest tak odmienny od kortu tenisowego, że brak podstaw do tego, żeby sądzić, że squash to potomek tenisa. Nawet punktacja jest zupełnie różna. Koniec dyskusji.

Gdzie i kiedy powstał squash?

Jak to często bywa ze sportem (poza koszykówką), jego początki giną gdzieś w odmętach historii, obrastają legendami i tak też jest ze squashem. Obecnie są dwie, równie prawdopodobnie hipotezy dotyczące jego powstania. 2 najważniejsze fakty są spójne w obu hipotezach: squash powstał w UK w pierwszej połowie XIX wieku.

Pierwsza hipoteza, przyjęta przez World Squash Federation jako oficjalna, mówi o tym, że gra podobna do squasha postała w Londyńskim więzieniu. Bardziej malownicza wersja tej hipotezy (nieoficjalna) mówi o tym, że więźniowie grali piłkami do tenisa, które wpadały na spacerniak z pobliskich kortów do tenisa. Piłkami, które były zużyte i popękane (bo było ich mało i szybko się niszczyły), a rakiety robili z kawałków desek itp. Z czasem, gdy brakło piłek tenisowych, zaczęli robić własne z odpadów kauczukowych. Natomiast oficjalna wersja mówi, że władze więzienia szukając kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem i formą aktywności fizycznej dla osadzonych, uwzględniając ograniczenie miejsce i kosztów, wymyślili tę grę od podstaw.

Druga hipoteza mówi o tym, że squash został wymyślony w 1830 roku przez grupę studentów Harrow School, mieszczącej się pod Londynem. Niestety nie znalazłem ani nie wymyśliłem jeszcze fajnej anegdoty, którą można by ciekawie opowiadać.

Skąd pochodzi nazwa squash?

Zacznijmy od tego, że słowo „squash” w języku angielskim oznacza „gnieść”, „miażdżyć” (również „dynia”, ale czy coś w squashu kojarzy się wam z dynią?). No i chyba nie jest dla nikogo niespodzianką, że nazwa gry pochodzi o tego, jak piłka zostaje zgnieciona przy zderzeniu ze ścianą.

Czy naprawdę w squasha grali na Titanicu?

Tak. Poświęciłem temu cały artykuł, do lektury którego zapraszam: Squash na Titanicu. Do dzisiaj są wodowane statki, na pokładzie których są korty squasha, o czym więcej można przeczytać w tym samym artykule.

Czy w squasha można grać na lotnisku?

Tak. Pisałem o takiej możliwości w tym artykule: Interaktywny kort na lotnisku? Niestety ze względu na zmiany w grafikach projektów nie miałem okazji na takim korcie zagrać, a naprawdę niewiele zabrakło, bym mógł to dla was nagrać i opisać.

Czy w squasha gra się na stacji kolejowej?

Tak. Turniej PSA w Chicago rozgrywany jest na stacji kolejowej.

Więcej tutaj: Chicago Tribune.

Gdzie się nie gra w squasha?

Chyba łatwiej wyliczyć miejsca, gdzie squash jeszcze nie zagościł, niż dalej wymieniać, gdzie już był. Bo był pod piramidami, są korty na otwartym powietrzu. Na razie nie mamy jeszcze kortów do squasha na Księżycu i Marsie, ale to chyba tylko kwestia czasu — dajmy komuś zamieszkać tam na dłużej.

Korty do squasha na zewnatrz

Czy królowie grali w squasha?

Na pewno tak. Po pierwsze w squasha grał nieodżałowany Sean Connery. A zatem odgrywani przez niego królowie: Agamemnon, Ryszard Lwie Serce, Artur (wymieniając najważniejsze kreacje filmowe), pośrednio grali w squasha. Przy okazji wychodzi na to, że James Bond też grał w squasha.

Sean Connery na squashu w 1981 roku.

Jeśli jesteście miłośnikami prawdziwego wyzysku i zniewalania ludzi, to podobno książę Philip rozładowywał stres, grając w squasha, w oczekiwaniu aż Elżbieta II urodzi księcia Charlesa. Poród trwał 30 godzin, kroniki milczą na temat tego, jaką część tego czasu p. Philip spędził na korcie.

Nieżyjący już książę Monako Rainer III, przez kilka lat, grał w squasha codziennie… ze swoją żoną.

Czy squash mógł zniszczyć ludzkość?

Niestety był tego blisko, za sprawą pracowników projektu Manhattan (dla tych, którzy nie wiedzą: celem projektu Manhattan było produkcja bomby atomowej dla USA). Ta historia jest tak dobra, że zasługuje na osobny artykuł, więc na razie nie napiszę nic więcej.

Czy squash wydłuża życie?

Tak, Rafał napisał na ten temat cały artykuł: Squash wydłuża życie!!!

Ile trwała najdłuższa rozgrywka w squasha?

Zgadniecie? Jeśli nie znacie odpowiedzi, to znajdziecie ją w artykule o biciu rekordów Guinnessa w najdłuższej rozgrywce w squasha: Światowy Rekord Guinnessa w grze squash. Przy okazji poznacie odpowiedź na pytanie: czy squash może powodować halucynacje?

Jak najszybciej odbito piłkę do squasha?

Jak widać na poniższym filmie, Cameron Pilley dobił piłkę z prędkością 177 mph. Tym samym pobijając o milę swój roczny rekord z 2014r. (Oficjalny rekord Guinnessa jest inny). Więcej o tym możecie przeczytać w artykule Rafała.

Drugi rekord należy do Amandy Sobhy, która w roku 2021 odbiła piłkę z prędkością 217.4 km/h (135.1 mph), co jest oficjalnym rekordem Guinnessa.

Ile trwał najkrótszy mecz zawodowego squasha?

I znów według Księgi Rekordów Guinnessa najkrótszy mecz odbył się 1992 r pomiędzy Philip Kenyon (Anglia) i Salah Nadi (Egipt) (b. 11 Jan 1956). Mecz, wygrany przez Philipa, trwał 6 min 37 sek. (9-0, 9-0, 9-0) i był częścią British Open w Lamb’s Squash Club, w Londynie.