Po świątecznym artykule, o światowych celebrytach grających w squash, zachciało mi się podobnej listy z naszego rodzimego podwórka. Niestety nie znam zbyt wielu nazwisk, które można nazwać celebrytami. Znam raptem kilku pisarzy, trochę więcej naukowców i propagatorów nauki, ale na tym koniec. Na szczęście Waldek Kobus jest niezastąpionym źródłem o polskim squashu i dał mi parę nazwisk, od którym mogłem zacząć. Potem pomógł Internet, a raczej wszystko pamiętające przeglądarki i coś udało mi się poskładać.

Niemniej, podobnie jak przy poprzednim artykule liczę na waszą wiedzę i pomoc, dzięki której, mam nadzieję, uda się uzupełnić moją skromną listę. Jak zwykle lista ułożona losowo.

Z góry przepraszam, ale dzisiejszy artykuł bez zdjęć. Dociążyło mnie życie i praca i nie miałem czasu, żeby wszystkie zgody pozyskać, więc musiałem zrezygnować z publikacji zdjęć nie mojego autorstwa. Za to na koniec film.

Kino, telewizja, scena

Arkadiusz Jakubik — aktor filmowy, dubbingowy, teatralny, głosowy i telewizyjny, lektor, reżyser i scenarzysta teatralny, a także piosenkarz i wokalista. Jak mówi w wywiadach, od przeszło 20 lat gra w squasha i pasją tą zaraził swojego syna, który daje mu na korcie niezły wycisk (to było 2 lata temu, teraz pewnie jest jeszcze trudniej).

Wioleta Wramba — dziennikarka telewizyjna. Zdjęciami z kortu dzieli się na Instagramie. Niestety nie spotkamy jej na turnieju (jeszcze), bo grywa tylko towarzysko.

Stanisław Karpiel-Bułecka – piosenkarz. Kiedyś grywał, a obecnie… no właśnie czekam na odpowiedź.

Muniek Staszczyk — muzyk, współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, basista. W roku 2003 w wywiadzie dla Playboya opowiadał o tym, że squash jest ważnym sportem w jego życiu.

Z relacji Pawła Kozłowskiego: Robiliśmy kiedyś z Waldkiem turniej w Sinusie około roku 2003, a może 1998, na którym grał [Muniek Staszczyk]. Byłem też tam sędzią głównym przy okazji i pamiętam, jak ktoś przyleciał po potwierdzenie sędziego na formularzu, że wygrał z Muńkiem 2:0. Muniek nigdy więcej na żadnym turnieju się nie pojawił.

Cezary Łukaszewicz — aktor teatralny i filmowy. Na Instagramie pisze o tym, że squash jest ważny w jego życiu. W wywiadach opowiada o tym, że sport ten daje mu poczucie kontroli i tak go angażuje, że pozwala mu się zresetować po ciężkiej pracy. To jedyna osoba z naszego zestawienia, którą namierzyłem w oficjalnym rankingu PZSQ i potwierdziła mi, że faktycznie gra w turniejach.

Maciej Stuhr — polski aktor, reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny, felietonista, konferansjer, psycholog, wykładowca akademicki. Dokopałem się do aukcji charytatywnej, na której można było wylicytować grę w squash z p. Maciejem, niestety żadnych innych materiałów nie odnalazłem.

Katarzyna Glinka — aktorka filmowa i teatralna oraz prezenterka telewizyjna. Aktywna sportowo, uprawia m.in. squash, o czym opowiada w wywiadach.

Robert Kudelski — polski aktor teatralny i telewizyjny, piosenkarz. Kiedyś grał w koszykówkę, dzisiaj woli squasha. W wywiadach żartuje, że gdyby nie kariera artystyczna może zostałby zawodowym sportowcem.

Adam Drath — gitarzysta zespołu Bajm. Zapalony squashysta, nie ma praktycznie tygodnia, żeby nie miał rakiety w ręce. Od około 12 lat można się z nim zmierzyć w klubie SportsPark.

Krzysztof Skiba — polski muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy. Członek zespołu Big Cyc. W squasha gra w synem. Zdjęcia w Internecie to potwierdzają.

Turbokozak Bartek Ignacik — tu poproszę o potwierdzenie, czy dobrze Turbokozaka namierzyłem. W squasha na pewno grał i to dość często.

Tomasz Makowiecki — muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów.

Zaskakujące dla mnie było to, w jak wielu polskich filmach, a raczej serialach pojawia się squash. Nie oglądam, więc nie miałem pojęcia, ale chyba w prawie każdej dłuższej produkcji pojawia się motyw squasha, tak przynajmniej wskazują wyniki wyszukiwania w Internecie. Może kiedyś się zbiorę i napiszę również o tym.

Kucharze telewizyjni

Karol Okrasa – w 2007 roku chwalił się w wywiadzie, że wydał 160 zł na rakietę do squasha, na swojej oficjalnej stronie internetowej podaje squash, jako jeden z ulubionych sportów. Niestety zdjęć z kortu się nie doszukałem.

Pascal Brodnicki — podobno grał w squash (tak twierdzą źródła, którym powinienem zaufać). Niestety nigdzie nie doszukałem się takiej informacji, a internet myli dynię z tym szlachetnym sportem, nie ułatwiając poszukiwań. Za to dzięki waszym relacjom wiem, że grywał z Karolem Okrasą i nawet miał się pojawić na turnieju.

Paweł Dobrzański – kiedyś grał w squasha, obecnie chyba raczej biega.

Osobistości portali i czasopism, biznes

Maciej Synówka — trener tenisa oraz komentator telewizji Eurosport. Od wielu lat działa prężnie wyłącznie w kobiecym tenisie ziemnym. Za jego sprawą wyraźny progres zanotowały m.in. Urszula Radwańska czy Coco Vandeweghe.

Bartosz Węglarczyk — Onet Wiadomości. Doszukałem się w rankingu PZSQ, niestety nie zdążyłem zdobyć potwierdzenia, że to faktycznie on. Można było zagrać z nim w squash, wygrywając licytację WOŚP.

Michał Brański — współwłaściciel Wirtualnej Polski, gra w squasha namiętnie i z powodzeniem (za Infoshare).

Grzegorz Nawacki — redaktor naczelny Pulsu Biznesu.

Piotr Misiło — polski menedżer i polityk, były dyrektor zarządzający Platformy Mediowej Point Group, poseł na Sejm VIII kadencji. W 2015 roku został rekordzistą Guinnessa, rozgrywając w ciągu niespełna 18 godzin 100 meczów w squasha.

Konrad Piasecki – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny związany z TVN24. Kolejna osoba na naszej liście, która w ramach wpierania WOŚP wystawiła aukcję z godziną na korcie squasha.

Sportowcy i trenerzy

Piotr Sierzputowski — jeszcze do niedawna trener Igi Świątek. O swojej pasji do squasha opowiadał w wywiadzie np. dla Radia Zet.

Paweł Trela — polski kierowca driftingowy i rajdowy, konstruktor samochodów sportowych. Dwukrotny Driftingowy Mistrz Polski. Grywa na turniejach, więc czasem można z nim zagrać.

Marek Kolbowicz — wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu (2008), czterokrotny mistrz świata (2005, 2006, 2007, 2009), vice mistrz świata (2002), brązowy medalista MŚ (2003). Wszystko to zdobył w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn. Brązowy medalista MŚ (1998) w dwójce podwójnej.

Zbigniew Szwagierczak – polski kierowca wyścigowy. Wywalczył 19 tytułów Mistrza Polski i Wicemistrza Polski w wyścigach płaskich, górskich i rajdach samochodowych. Startował w zespołach fabrycznych krajowych i zagranicznych. Grywa w turniejach Masters.

Bartosz Zmarzlik – polski żużlowiec, reprezentant Polski, wychowanek i kapitan Stali Gorzów, lubi czasem zagrać w squasha.

Adam Małysz i Michal Doležal (czeski skoczek):

Mateusz Kusznierewicz — o swojej pasji do squasha opowiada w wywiadach.

P.S.

Serdecznie dziękuję osobom, które już po oblikowaniu artykułu zgłaszały koleje nazwiska do listy: Dawid Dembowski, Bartłomiej Osiniak, Greg Chud, Maciej Wyskiel, Pawel Tomaszewski, Piotr Kieruzal, Krzysztof Tyma.