Każdy powinien się zapoznać, dla niektórych za chwilę może to być obowiązkowe. O czym mowa? O podstawach bezpieczeństwa i zachowania się na korcie, czyli bezpłatny kurs on-line z sędziowania.

World Squash Officiating (WSO)

WSO powstało w wyniku współpracy PSA (Profesjonale Stowarzyszenie Squasha) i WSF (Światowa Federacja Squasha). Jego celem jest ujednolicenie standardów sędziowania rozgrywek squasha i prowadzenie szkoleń on-line, które mają do tego prowadzić.

Program WSO podzielony jest na 6 poziomów. Poziomy 0 – 1 są dostępne bezpłatnie, o czym jeszcze za chwilę będzie i to właśnie do ich przejścia dzisiaj was zachęcam.

  • Poziom 0 – Zasady. Na tym etapie chodzi o pomoc w zrozumieniu podstawowych zasad sędziowania i jest on wprowadzeniem do kolejnych.
  • Poziom 1 – Klubowy. Poziom ten powinien wystarczyć do sędziowania turniejów klubowych, co nam się często zdarza, więc warto go przejść.
  • Poziom 2 – Turnieje. Jeśli dobrze zrozumiałem, z tą licencją będzie można zostać sędzią głównym oficjalnych turniejów PZSQ (jeśli się mylę, Waldek mnie na pewno poprawi).
  • Poziom 3 – 5 to już profesjonalizacja sędziowania na poziomie międzynarodowym.

Podsumowując poziomy 0 i 1 (bezpłatne) powinien przejść każdy, kto gra jakiekolwiek mecze squasha, żeby zrozumieć zasady gry i umieć bezpiecznie zachowywać się na korcie. Poziomy wyższe przeznaczone są dla osób, które chcą się rozwijać jako sędziowie squasha i prawdopodobnie niedługo będą wymagane przez PZSQ.

Jak skorzystać ze szkoleń?

Aby móc skorzystać ze szkoleń (darmowych i płatnych), w pierwszej kolejności trzeba się zarejestrować na stronie WSO: https://worldsquashofficiating.com/register/

Wypełniamy prosty formularz z naszymi danymi osobowymi, który chyba nie wymaga dodatkowego komentarza. Jeśli nie ma się licencji sędziego to pole „SPIN Number” pozostawiamy puste. Ważne jest, żeby zarejestrowało się jak najwięcej osób z Polski, bo wówczas jest szansa, że szybciej powstanie wersja polskojęzyczna (PZSQ podpisało porozumienia w tej sprawie, ale wiadomo, nic nie dzieje się od razu). Po założeniu konta dostaniemy na podany adres e-mail link do potwierdzenia konta. Gdy tylko to zrobimy, możemy się zalogować i korzystać z kursów.

Po zalogowaniu się domyślnie będziemy na zakładce „Profile” i z tego miejsca możemy wybrać „Continue” (prawy górny róg jasnoniebieskiego tła) lub wybrać z lewej strony w menu „Learnig” i dopiero teraz dostępny poziom przez „Continue”. Nie można przeskakiwać poziomów, musimy zaczynać od 0 i przechodzić je kolejno.

Poziom 0

Zalecam, zgodnie z tym, jak prowadzi nas aplikacja, przejść w pierwszej kolejności przez szkolenie. Szkolenie to film, na którym omówione są zasady, których znajomość jest niezbędna do zaliczenia danego poziomu. W przypadku poziomu 0 dowiemy się o tym, że bezpieczeństwo na korcie jest najważniejsze, o zasadach squasha z tym związanych, dostaniemy dawkę wiedzy (lub przypomnienia) o tym, jakich komend używają sędzia i marker, jakie są ich obowiązki, jak prowadzić rozgrzewkę, grę, co wolno zawodnikom, jakie decyzje i kiedy podejmować.

Ja z ciekawością obejrzałem prezentację i od razu wybrałem dostępny test, a mogłem jeszcze przejść do materiałów dodatkowych (zasad i filmów). Test zdałem z 1 błędem. Już nie pamiętam, na czym się dokładnie pomyliłem, na pewno chodziło o decyzję związaną z krwawieniem, ale podobne pytanie miałem na kolejnym poziomie i tym razem już pamiętałem poprawną odpowiedź.

Wraz z wynikiem testu, dostajemy informację o tym, w którym punkcie się pomyliliśmy, oraz uzasadnienie odpowiedzi dla każdego pytania. Jeśli gdzieś mieliśmy wątpliwości lub źle odpowiedzieliśmy, warto te uzasadnienia przeczytać. Czytanie uzasadnień pozwoli nam lepiej zrozumieć zasady oraz utrwalić wiedzę.

Poziom 1

Na tym poziomie musimy wiedzieć to wszystko, co na poprzednim, plus dostajemy trochę więcej wiedzy o podejmowaniu decyzji w sytuacjach spornych. W trakcie samej prezentacji dostajemy parę przykładów filmowych, które pomogą nam zrozumieć reguły podejmowania decyzji. Podobne filmy mamy później w teście. Na tym poziomie nie dostaniemy jeszcze żadnych kontrowersyjnych decyzji do podjęcia. Dostajemy proste przykłady, które łatwo dopasować do konkretnego przepisu gry.

Do zaliczenia tego poziomu niezbędna jest znajomość punktu 16 zasad (jeśli dobrze pamiętam oryginalną numerację). W polskim tłumaczeniu mowa jest o zasadzie 12, którą mamy fajnie rozpisaną na stronach PZSQ: https://polskisquash.pl/regulaminy-i-przepisy/przepisy-gry/przepisy-zasada-nr-12/

Ja podobnie, jak poprzednio, od razu po filmie przeszedłem do testu i go oblałem. Popełniłem za dużo błędów. Musiałem poświęcić chwilę, żeby jednak przypomnieć sobie zasadę 12. To wystarczyło, żeby test zadać, ale plan był taki, że jak za drugim razem mi się nie uda, to przejrzę dostępne filmy (jest ich sporo, choć nie chciało mi się liczyć ile dokładnie), żeby sobie utrwalić zasady.

Wybierając filmy, możemy skorzystać z filtrów, które pozwolą nam ograniczyć się do zagadnień, które nas interesują lub są dla nas problematyczne.

Zdaje się, że poziom ten był podzielony na 2 etapy i do rozwiązania były 2 testy, ale szczerze nie pamiętam. Robiłem to szkolenie 2 tygodnie temu i zapomniałem.

Kolejne poziomy

Nie wiem o nich za dużo, bo na razie nie miałem czasu zainteresować się tematem głębiej. Wiem tylko tyle, że wykupienie kolejnego poziomu to koszt 12,5 EUR na rok.

Może jeszcze jedno wytłumaczenie. Jak możecie zobaczyć na jednym z powyższy obrazków, w systemie mam status „Comleted” dla 0 poziomu. Czyli taki poziom mam potwierdzony. Poziom 1 mam „100% Complete” ale status „Purchase”, bo żeby mi go WSO zatwierdziło, muszę zapłacić 12,5 EUR. Po uiszczeniu opłaty będę miał ten poziom potwierdzony „Completed” na rok i uzyskam dostęp do materiałów szkoleniowych i testów dla kolejnego poziomu (jeśli dobrze wszystko odczytałem). Pewnie to zrobię i być może wówczas uzupełnię artykuł, na razie nie mam na to czasu.

Nie mniej wszystkich graczy zachęcam do zarejestrowania się i skorzystania z materiałów szkoleniowych, bo są bardzo dobrej jakości i przede wszystkim bardzo wartościowe. Idealnie byłoby, gdyby każdy przed turniejem przeszedł szkolenia dla obu bezpłatnych poziomów i od czasu do czasu sobie je przypomniał. Gorąco do tego zachęcam.