Dzisiaj kolejny artykuł kierowany głównie do tych, którzy dopiero zaczynaj przygodę ze squashem. Artykuł ten powinien być dobrym wstępem do lepszego grania i panowania nad piłką na korcie.

Poprawne trzymanie rakiety ma zapewnić nam nie tylko większe prawdopodobieństwo poprawnego trafienia w piłkę i uzyskanie odpowiedniej siły odbicia, ale jednocześnie daje nam możliwość świadomego manewrowania rakietą i tym samym kierowania piłki w zamierzone miejsce na korcie. Do tego, poprawnie trzymana rakieta, to mniejsze ryzyko kontuzji i urazów. Uzyskamy to wszystko dzięki właściwemu chwytowi (i odpowiedniej owijce, ale o tym już pisaliśmy).

Na zdjęciu uchwyt młotkowy – tak rakiety nie trzymamy grając.

Poprawne trzymanie rakiety, to tzw. uchwyt „V”, w odróżnieniu od „młotkowego” (czyli rączka rakiety wciśnięta w pięść), którzy charakteryzuje się tym, że palec wskazujący i kciuk tworzą kształt litery „V”, w którą celuje górna, wewnętrzna krawędź rakiety. Trudno to opisać, znacznie łatwiej będzie pokazać na obrazku:

Jednocześnie palec wskazujący jest nieco przesunięty w stronę główki rakiety, co powinno zapewnić odpowiednie czucie rakiety, której z kolei nie należy ściskać zbyt mocno (przez większą część gry rakieta powinna być podtrzymywana tylko przez kciuk i palec wskazujący), ramię powinno być rozluźnione, a nadgarstek podniesiony do góry. Najlepiej popatrzcie, jak to jest przedstawione na filmie:

Na początku prawidłowe trzymanie rakiety może sprawiać trochę problemów, więc warto tak często, jak tylko jest to możliwe (np. pomiędzy serwami) sprawdzać, czy prawidłowo trzymamy rakietę i jeśli nie, to poprawiać uchwyt. Jeśli właściwe ułożenie dłoni na uchwycie sprawia wam trudności, to weźcie pisak, kogoś do pomocy (najlepiej trenera lub bardziej doświadczonego gracza)  i ustawcie poprawnie dłoń na uchwycie, a następnie odrysujcie pisakiem zarys waszego „V”. Teraz łatwiej będzie ułożyć dłoń, dopasowując ją do wyrysowanych linii. O nadgarstku musicie już pamiętać sami.

Oczywiście, gdy już dojdziecie do pewnego poziomu, to być może sami zmodyfikujecie swoje trzymanie, na takie które bardziej wam odpowiada.

Ramy Ashour trzyma rakietę prawie jak młotek, ale utrzymuje „V” pomiędzy grzbietem dłoni a przedramieniem:

Laura Massaro to typowy uchwyt „V”, dobrze widoczny z tego ujęcia:

Nicole David to kolejny przykład książkowego uchwytu „V”:

Amr Shabana korzysta z chwytu „V”, ale trzyma rakietę tuż przy jej końcu i często prowadzi nadgarstek zupełnie niepodręcznikowo:

Karim Abdel Gawad to wręcz książkowy przykład chwytu „V”, choć nawet on przy niektórych odbiciach traci kąt pomiędzy przedramieniem i dłonią:

Borja Golan, który ma bardzo dobrą technikę, trzymanie rakiety ma trochę odbiegające od standardu w zakresie położenia dłoni an uchwycie, za to nadrabia miną:

Co więcej, zmienia trzymanie w czasie gry (np. przesuwa dłoń z jednego końca uchwytu na drugi):

Jeszcze jedna uwaga dla początkujących: wysunięty język nie za bardzo pomaga w grze, ale w takiej pozycji łatwiej o jego przygryzienie, więc nie bierzcie przykładu z takiego jego ustawienia, za to spójrzcie na to, jak gracze trzymają rakiety: