Dzisiaj szybko i zwięźle o tym, jak ważna w squashu jest przednia stopa. Przednia czyli ta, którą ustawiamy bliżej przedniej ściany w czasie dobicia.

Równowaga

W klasycznym ustawieniu, w chwili odbicia, stopy powinny być skierowane względem siebie po kątem około 90 stopni. Takie ustawienie stóp daje nam maksymalną stabilizację naszej pozycji i pomaga utrzymać równowagę niezbędną do wyprowadzenia właściwego (szybkiego i celnego) odbicia. Wielu zawodników, nawet tych średnio zaawansowanych ignoruje ten fakt i często stawia stopy bez mała równolegle względem siebie (o tym gdy robi się tak celowo, innym razem), co nie tylko pogarsza ich stabilizację, ale również ogranicza możliwość zwodu (wyprowadzenia innego odbicia z tego samego ustawienia).

Ustawienie stóp w sqashu

Ustawienie stóp w sqashu

Wracając do klasycznego dobicia, gdy zagrywamy po prawej stronie kortu (strony kortu ustalamy stojąc twarzą do przedniej ściany) to w chwili odbicia, do przodu wysuwamy lewą stopę. W optymalnym ustawieniu powinna ona wskazywać na przedni prawy narożnik kortu, a stopa lew pozostawiona nieco z tyły daje nam oparcie w linii prostopadłej. Na drugiej stronie kortu odwrotnie – prawa stopa celuje w lewy przedni narożnik.

Wymuszenie zwrotu ciała

Przednia stopa odpowiednio ustawiona da nam jeszcze jeden atut nie do przecenienia: wymusza zwrot ciała. Jeśli robicie błąd ustawienia stopy, to spróbujcie jej pilnować przez kilka uderzeń i zobaczycie, o ile łatwiej ustawić barki pod odpowiednim kątem do ściany bocznej (prawie równolegle) i jednocześnie mocno odbić mocno piłkę wzdłuż tej ściany.

Przyspieszenie

Prawidłowo ustawiona stopa, stanowi idealny punkt podparcia dla naszego ciała, gdy tuż po odbiciu wracamy do „T” najszybszą drogą. Dzięki możliwości wybicia się z tej stopy, powrót jest znacznie łatwiejszy i szybszy i oczywiście zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Pracujcie świadomie nad właściwym ustawieniem stopy (polecam ghosting), a zobaczycie ile korzyści w krótkim czasie możecie osiągnąć. W grze tak dynamicznej jak squash drobne detale potrafią dać sporą przewagę nad przeciwnikiem, więc warto nad nimi pracować.

Zobacz także:

Szybkie porady – zawsze żądaj Stroke