Jak wszystko w życiu, również motywację można przedawkować. Dzisiaj o tym jak tego uniknąć i zachować zdrowy poziom zmotywowania. Ludzie przesadnie zmotywowani często mają problem z pohamowaniem emocji i kontroli nad temperamentem pogarszając trudne sytuacje.
Motywacja (pisałem o niej wcześniej), wpływa na nasz poziom pobudzenia. Im bardziej jesteśmy zmotywowani tym szybciej i łatwiej zapalamy się do danego tematu. Poziom odpowiedniego pobudzenia jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Jednym gra się lepiej, gdy przed meczem czują presję, inni znów mają lepsze wyniki, gdy wchodzą na kort odprężeni. Jednak w każdym z tych przypadków i wszystkich pośrednich, zbytnie pobudzenie prowadzi do utraty kontroli nad emocjami, która w konsekwencji nie pozwoli nam skupić się na grze.
Diagnostyka
Na szczęście dość łatwo sprawdzić, czy nie jesteśmy przesadnie pobudzeni. Powinniśmy robić to każdorazowo przed grą, jako element naszej rozgrzewki mentalnej.
Oto kilka oznak, które mówią nam o tym, że jesteśmy przesadnie pobudzeni:
- jesteśmy bardziej energiczni i podekscytowani niż zwykle,
- nasz umysł przyspiesza, a myśli galopują,
- mamy bardziej intensywne myśli na temat wyniku i jego konsekwencji, w szczególności naszych oczekiwań co do rezultatu,
- odczywamy większą nerwowość niż zazwyczaj.
Prewencja
Jeśli obserwujesz u siebie któryś z powyższych symptomów, powinieneś wypracować metody radzenia sobie z nadmiernym pobudzeniem.
Aby zapobiec mentalnemu przegrzaniu się przed meczem, spróbuj poniższych technik:
- Zrelaksuj się i przygotuj się mentalnie. Zrób coś zupełnie niezwiązanego ze squashem. Idealnie jeśli możesz to zrobić poza kortem lub nawet klubem.
- Unikaj myślenia o wyniku i jego konsekwencjach.
- Nie zacznij przygotowań do meczu zbyt wcześnie. Jeśli to zrobisz, twoje maksimum nastąpi zbyt wcześnie i w czasie meczu wyłączysz się psychicznie (wypalisz się mentalnie).
- Wypracuj sobie przedmeczową rutynę (więcej na ten temat w artykule o „Rozgrzewce mentalnej„), która powinna stać się częścią przygotowań i rozgrzewki.
- W czasie gry korzystaj z narzędzi, które pozwolą Ci zapanować nad emocjami, jak np. „16 sekunodowe lekarstwo„.