Dzisiaj kolejna „garść” informacji o przepisach gry w squash.

Jest parę wątków na blogu, których kontynuację obiecałem lub po prostu należało by dopisać je do końca, bo temat nie został jeszcze wyczerpany. Jednym z takich chwilowo odłożonych tematów są przepisy gry. Ostatnio (tutaj: cały artykuł) pisałem o serwach. Dzisiaj przybliżę kolejne punkty regulaminu, ale nie dokładnie w kolejności ich występowania.

N początek o grze i przerwach (punkty 6 i 7), a później pominę punkty które wymagają osobnych wpisów i przejdę od razu do piłki (punkt 11).

Gra (6)

Cały punkt szósty, moim zdaniem, ma najfajniejsze brzmienie: „Jeśli serw jest dobry, gra jest kontynuowana tak długo, jak długo każdy return jest dobry, nie jest ogłoszony let[…], piłka nie uderzy w jednego z graczy lub części jego odzieży oraz rakiety[…].” Kwintesencja squasha w jednym zdaniu.

Później mamy uszczegółowienie, co znaczy dobry return. Same podstawy, z których nie wynika nic nowego. Nadal piłka nie może odbić się 2 razy od podłogi, czy od tzw. „blachy” (z ang. tin – czyli dosłownie cyna lub blaszka), nie może wypaść na aut (czyli dotknąć którejkolwiek ściany ponad górną czerwoną krechą wyznaczającą granicę kortu i samej kreski).

Przerwy (7)

Mam wrażenie, że ten punkt rzadko kiedy jest używany w czasie gry towarzyskiej. Gracze oraz sędziowie są zobowiązani do przestrzegania go w czasie turniejów, więc warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki, jeśli planujemy grę w takowych.

Przerwa pomiędzy setami, ale również po rozgrzewce, nie może wynosić więcej niż 90 sekund. Każdy z graczy powinien być gotowy to rozpoczęcia gry przed upływem tego czasu (więc powinien być już na korcie, a nie ruszać w jego kierunku po upływie tego czasu). Jeśli obaj zawodnicy się na to zgodzą, grę można rozpocząć wcześniej. Dotyczy to każdej przerwy.

Film bez kontekstu, ale wart zobaczenia.

90 sekund dostajemy również na wymianę sprzętu (np. gdy nam pęknie naciąg, złamie się rakieta, stłuką okulary ochronne, pękną buty, itd.). Przepis mówi jasno, że wymiana taka ma nastąpić możliwie prędko i w razie ociągania się sędzia ma prawo ukarać zawodnika (tzw. „conduct stroke” – punkt 15, o którym innym razem).

W przypadku urazów, w szczególności krwawienia, zawodnikowi również przysługuje przerwa, ale o tym również mówi osobny punkt regulaminu – 14.

W czasie każdej przerwy, zawodnik ma prawo pozostać na korcie i odbijać piłkę w dowolny sposób. Z tego podpunktu wynika reguła, często ignorowana na polskich kortach (niestety nawet w czasie turniejów): od rozpoczęcia rozgrzewki do końca gry nie należy wynosić piłki z kortu. Uszczegółowiony on jest w punkcie 11.

A co jeśli piłka pęknie?

Cały punkt 11 regulaminu poświęcony jest piłce. Mówi on między innymi o sytuacji, gdy piłka pęka w czasie gry. Wówczas taka gra jest natychmiast przerywana (ogłaszany jest „let”). Jeśli jednak gracz przerwie grę i okaże się, że piłka jednak nie pękła, traci on punkt, chyba że obaj zawodnicy zgadzają się na wymianę piłki, pomimo że nie można odszukać się na niej uszkodzeń.

Piłka jest wymieniana, gdy taką wolę wyrażą obaj (obie, oboje) zawodnicy lub jeden z zawodników i sędzia się przychyli do jego prośby. Oczywiście wymieniana jest piłka pęknięta.

Po każdej wymianie piłki lub jej wychłodzeniu z innych powodów, piłka musi być rozgrzana przed wznowieniem gry.

„Let” przyznawany jest jeśli piłka utknie lub dotknie dowolnego przedmiotu na krocie (domyślnie: nie stanowiącego jego elementu). W punkcie tym mowa o tym, że jeśli coś nam nieoczekiwanego pojawi się na korcie (np. oderwie się kawałek lampy lub sufitu, ale nie opadnie na kort, ale nad nim zawiśnie), wówczas ogłaszany jest „let” za każdym razem gdy piłka w niego uderzy. Nie przyznaje się „let”, jeśli jeśli piła zostanie odbita za wysoko i zahaczy o lampę, klimatyzację czy inne elementy stałe zwieszone tuż pod sufitem kortu.

To tyle na dzisiaj. Trochę mnie kusiło, żeby dopisać coś o przedmiotach spadających na kort, ale zostawię sobie ten punkt na kolejny artykuł grupujący kolejnych parę mniejszych reguł.

Zobacz także:
https://pansquash.pl/2018/02/25/serw-wykorzystaj-przepisy-na-swoja-korzysc-cz-2/

https://pansquash.pl/2018/02/11/przepisy-zapomniany-orez/